Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy emerytowanemu nauczycielowi w ramach ZFŚS powinno być przyznane dofinansowanie do wypoczynku i na jakiej podstawie? Świadczenia urlopowe dla nauczycieli wypłacane są zgodnie z odrębnym rozp., pracownikom czynnym niepedagogicznym na podstawie wniosku o urlop wypoczynkowy trwającego nie krócej niż 2 tygodnie, a na jakiej podstawie nauczycielom- emerytom jeżeli jest to możliwe, ponieważ nasz regulamin nie przewiduje innych możliwości niż powyższe?
Dofinansowanie do wypoczynku jest jednym ze świadczeń socjalnych i przysługuje wszystkim uprawnionym, w tym emerytom – byłym pracownikom jednostki oświatowej, na zasadach określonych w regulaminie ZFŚS obowiązującym w danej placówce. Regulamin ZFŚS powinien m.in. określać, czy warunkiem otrzymania świadczenia jest udokumentowanie oraz w jaki sposób korzystania z wypoczynku i ewentualnie przez jaki czas, z uwzględnieniem kryterium socjalnego. Regulamin ZFŚS nie może natomiast pozbawiać określonych świadczeń pewnych grup uprawnionych tylko z tego względu, że są emerytami nie korzystają z urlopu w rozumieniu kodeksu pracy. Powyższe wynika z art. 2 pkt 1 i pkt 5, art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, Dz. U. z 2015 r., poz. 111.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel j.pol. przebywa na urlopie zdrowotnym do 30 kwietnia 2017 roku. W roku szkolnym 2016/17 nie będzie dla nauczycielki godzin j.pol., mam cały etat świetlicy. Mogę jej zaproponować zg. z art.18 KN zmianę. Co w przypadku jeśli odmówi zmiany bo to inne pensum, bo nie chce pracować w świetlicy?
- Tutejsza jednostka jest jednostka feryjną– jest to szkoła podstawowa. W miesiącu lutym nauczyciel przebywali na urlopach wypoczynkowych w związku z feriami zimowymi w okresie 09.02.2019-24.02.2019. Wypłacono wynagrodzenie wyliczone na podstawie wynagrodzeń za miesiąc luty np. Wynagrodzenie zasadnicze 3438,00 Wynagrodzenie za wysługę lat 20% 687,60 Łączne wynagrodzenie to 4.125,60 : 30 = 137,52 zl. 137,52 x 16 dni = 2.200,32 zł. Pracownik nie posiada wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe Pytanie jest następujące: W jaki sposób dokonać potrącenia wynagrodzenia za czas urlopu? Czy według dni kalendarzowych czyli 16/28 Czy według dni roboczych 10/20 Przy potrąceniu 16/28 pracownik otrzyma niższe wynagrodzenie niż należne i niezgodnie z art. 67 KN.
- Czy księgowa potrącając wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe za ferie zimowe postąpiła zgodnie z przepisami. Nie byłam wtedy na urlopie wypoczynkowym. Nadmieniam iż jestem dyrektorem szkoły.
- Nauczyciel kontraktowy dnia 1.09.2009 stracił pracę. Umowa z nauczycielem nie została przedłużona. Nauczyciel odwołał się do sądu pracy, cały rok szkolny 2009/2010 toczyła się sprawa w sądzie. Nauczyciel w tym czasie nie świadczył pracy, ponadto nauczyciel ten w tym czasie nie wyrażał chęci świadczenia pracy ani ustnie ani na piśmie. W tym czasie nauczyciel pobierał świadczenia z urzędu pracy. Obecnie nauczyciel domaga się w sądzie pracy wynagrodzenia za rok szkolny 2009/2010; a więc za czas kiedy fizycznie nie pracował. Co w tym zakresie stanowi prawo?
- Od 1 września szkoła prowadzi dziennik elektroniczny. Nauczyciele wpisują tematy, ale nie ma tam miejsca na podpis. W dzienniku papierowym nauczyciel podpisywał każdą przepracowaną godzinę lekcyjną. Czy szkoła ma obowiązek prowadzenia papierowej listy obecności nauczycieli w pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe