Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy i jak rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, który zatrudniony na podstawie mianowania przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia do 20.01.2020 r..Pracuje w Zespole Szkół (gimnazjum i liceum). Nie ma możliwości zatrudnienia na pełny etat.
W czasie urlopu dla poratowania zdrowia można nauczycielowi doręczyć wypowiedzenie z przyczyn organizacyjnych – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 października 2013 r., II PK 22/13. Jeżeli brak godzin wynika w wygaszenia klas gimnazjalnych w zespole, nauczyciela samorządowego zespołu należało do 15 maja 2019 r. poinformować na piśmie o zmianach organizacyjnych i braku możliwości kontynuacji zatrudnienia, a także o możliwości odmówienia w ciągu 7 dni przejścia w stan nieczynny; o ile została złożona terminowa odmowa, uprawnia to dyrektora zespołu do doręczenia najpóźniej 31 maja 2019 r. trzymiesięcznego wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2019 r. (art. 225 ust. 12 w zw. z ust. 1, 3, 4, 6 i 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm.). W przypadku, gdy czynności te nie zostały wykonane, zwolnienie nauczyciela z końcem bieżącego roku szkolnego może nastąpić prawidłowo tylko w trybie porozumienia stron – art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Z kolei brak godzin wynikający ze zmian organizacyjnych tylko w liceum, uprawnia dyrektora do doręczenia do 31 maja 2019 r. 3-miesięcznego wypowiedzenia wraz z informacją, że stanie się ono bezskuteczne w przypadku złożenia w terminie 30 dni wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Po 31 maja 2019 r. również można doręczyć wypowiedzenie i można zastosować skrócony okres wypowiedzenia maksymalnie do 1 miesiąca z obowiązkiem wypłacenia odszkodowania za to skrócenie – art. 20 ust. 1 pkt 2, ust. 3 i ust. 5 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak powinien postąpić dyrektor, któremu organ prowadzący nakazuje (nie na piśmie) "pozbywanie się" emerytów, rozwiązywanie z nimi umowy najlepiej za porozumieniem stron, a jeśli się nie zgodzą, to za wypowiedzeniem. Nadmienię, że stanowiska pracy nie są likwidowane, a na miejsce emerytów mają być zatrudniane osoby, które nie pobierają emerytury lub też dyrektorzy mogą zatrudnić ponownie emeryta, ale tylko na umowę zlecenie (wiem, że KP nie zezwala na taką procedurę). Co powinno zostać wpisane jako podstawa wypowiedzenia umowy? Czy dyrektor może odmówić takich zwolnień? Jak najlepiej zachować się w tej sytuacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie może wydać się dziwne, ale w zmieniającej się rzeczywistości coraz częściej pewne sprawy są dla mnie nowością, chociaż nie długo będę obchodziła 30 lat pracy w szkole. Pytanie moje brzmi: W szkole odbywają się zajęcia pozalekcyjne, organizowane na prośbę rodziców i prowadzone przez trenerów z zewnątrz. Za zajęcia płacą rodzice, ja tylko mam umowę użyczenia sal do tych zajęć. W szkole do godziny 15 jest bardzo dużo zajęć pozalekcyjnych w ramach godzin " karcianych", ale rodzice chcą jeszcze więcej. Jak by to wyglądało prawnie, gdyby takie zajęcia prowadził nauczyciel uczący w tej szkole również po godzinach pracy i za te zajęcia pobierał opłatę od rodziców?
- Jaką procedurę należy zastosować w przypadku kiedy nauczycielka przedszkola zatrudniona na czas nieokreślony chce przejść do innego przedszkola na znajdującego. Dla obydwu przedszkoli organem prowadzącym jest ta sama Gmina Miejska. Proszę o informację czy nauczycielka powinna się zwolnić z pracy, czy można to zrobić za porozumieniem stron jeśli Organ prowadzący wyraża na to zgodę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, odmówił przyjścia na egzamin maturalny po swoich godzinach lekcyjnych, ponieważ dorabia w innej placówce i tam ze względu na nieobecność nie otrzyma wynagrodzenia. Domaga się, zapłaty za utracone wynagrodzenie w innym miejscu pracy. Proszę o informację czy mogę zobowiązać nauczyciela do przyjścia na egzamin po lekcjach, oraz na jakiej podstawie prawnej mam to zrobić? Czy dyrektor szkoły, w której "dodatkowo pracuje nauczyciel" może zapłacić za godziny lekcyjne, w czasie których nauczyciel przebywał w innej szkole (godziny nie odbędą się)? Jeżeli tak proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 16.08.2017 r. przebywa na urlopie macierzyńskim płatnym 100%, po nim chce przejść na urlop rodzicielski do końca roku szkolnego (22.06.2018) płatny 60%, a następnie na urlop wypoczynkowy i z dniem 01.09.2018 r. chce wrócić do pracy. Czy przepisy pozwalają na taką ilość i kolejność urlopów?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe