Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie może wydać się dziwne, ale w zmieniającej się rzeczywistości coraz częściej pewne sprawy są dla mnie nowością, chociaż nie długo będę obchodziła 30 lat pracy w szkole. Pytanie moje brzmi: W szkole odbywają się zajęcia pozalekcyjne, organizowane na prośbę rodziców i prowadzone przez trenerów z zewnątrz. Za zajęcia płacą rodzice, ja tylko mam umowę użyczenia sal do tych zajęć. W szkole do godziny 15 jest bardzo dużo zajęć pozalekcyjnych w ramach godzin " karcianych", ale rodzice chcą jeszcze więcej. Jak by to wyglądało prawnie, gdyby takie zajęcia prowadził nauczyciel uczący w tej szkole również po godzinach pracy i za te zajęcia pobierał opłatę od rodziców?
Nauczyciele uczący w szkole mogliby prowadzić dodatkowe płatne zajęcia pod warunkiem, że zatrudniałby ich jakiś podmiot zewnętrzny, np. szkoła językowa, taneczna, klub sportowy, itp., albo stowarzyszenie, którego dzialalność statutowa obejmuje edukację.
Sami nauczyciele nie mogą pobierać opłat od rodziców za prowadzone przez siebie zajęcia, chyba, że prowadzą tego typu zarejestrowaną działalność. W przeciwnym przypadku byłoby to działanie nielegalne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel był zatrudniony od 26.09.2016r. do 07.10.2016r. umowa na zastępstwo, za ile dni należy mu wypłacić ekwiwalent pieniężny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
Nauczyciel został zwolniony z art.20 z dniem 31 sierpnia 2023 r. z powodu likwidacji oddziału. Od 1
września pracuje na zastępstwie do 31 sierpnia 2024 r.
Od września będziemy mieli wolny etat i czy możemy zatrudnić nauczyciela na umowę o pracę lub mianowanie na cały etat nie naruszając dyscypliny finansowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Świadectwa rekompensacyjne. Czy skoro świadectwa z tytułu niepodwyższania wynagrodzeń przysługiwały za okres od 1.07.1991 r. do 28.06.1992 r., a nauczycielka przez cały ten okres przebywała na urlopie wychowawczym, to była uprawniona do ich otrzymania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa od 09.02.2017 do 28.06.2017 na urlopie macierzyńskim, natomiast od 29.06.2017 do 07.02.2018 na urlopie rodzicielskim. Ilość dni urlopu uzupełniającego, którego trzeba jej udzielić wynosi 56 dni. Szkoła jest z woj. pomorskiego i ferie zimowe w tym roku trwają od 29.01.2018 do 11.02.2018r. Pytanie - Urlopu należy udzielić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, tj. od 08.02.2018? Czy po feriach? Dodam, że pracownica, bezpośrednio po urlopie uzupełniającym, będzie chciała skorzystać z urlopu wychowawczego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka szkoły podstawowej od września 2017r. została przeniesiona do przedszkola-placówki nieferyjnej z prawem do urlopu 35 dni. Ponieważ w wakacje 2016/2017 przebywała na zwolnieniu lekarskim, a potem macierzyńskim i rodzicielskim nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego w całości tylko 14 dni w trakcie ferii zimowych. Obecnie, w roku szkolnym 2017/2018 nabyła prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego z przedszkola. Urlop rodzicielski kończy się 01.12.2018, czy po tym dniu należy udzielić 42 dni urlopu uzupełniającego za rok 2016/2017, a następnie 35 dni jak pracownik nieferyjny przedszkola?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe