Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy j. angielskiego w gimnazjum - za zgodą kuratora oświaty może uczyć osoba posiadająca świadectwo dojrzałości i certyfikat - PROFICENCY IN ENGLISH? Nie jestem pewna czy właściwie interpretuję art. 7 ust. 1a ustawy o systemie oświaty. Proszę potraktować sprawę jako pilną - potrzebuję nauczyciela na zastępstwo na 24 godz. dydaktyczne.
Do nauczania języka angielskiego w gimnazjum na stanowisku nauczyciela wymagane jest ukończenie studiów wyższych na dowolnym kierunku i legitymowanie się świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu biegłym, m.in. Certificate of Proficiency in English z oceną A, B lub C (§ 11 ust. 2 pkt 4 w zw. z § 3 i załącznikiem do rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz. U. z 2015 r., poz. 1264). Osoba z takim certyfikatem, ale tylko ze świadectwem dojrzałości nie może zajmować stanowiska nauczyciela, natomiast do prowadzenia zajęć językowych może zostać zatrudniona za zgodą kuratora oświaty na podstawie art. 7 ust. 1a UoSO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie który z poniższych przykładów jest prawidłowy dla wyliczenia urlopu dla pracownika:
zatrudnionego na 3/4 etatu ( 6 godz. dziennie)przysługujący wymiar urlopu wynikający ze stażu pracy 26 dni
1. pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu x 6 godzin = 156 godzin w roku kalendarzowym urlop udzielany w dniach, wobec powyższego pracownik wykorzystał j.w.
2. przysługujący urlop 20 dni x 8 godz. = 160 godzin w roku kalendarzowym urlop udzielany w godzinach wobec powyższego pracownik wykorzystał 26 dni x 6 godzin (26 x 6 = 156 ), pozostało 4 godziny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Praca na 2 umowy u jednego pracodawcy (1 etat i 0,5 etatu), a dodatek stażowy. Szkoła zatrudnia pracownika administracji na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę, w łącznym wymiarze czasu pracy 1,5 etatu. Pierwsza umowa została zawarta 1.09.2016 r. (1 etat), druga 1.01.2019 r. (0,5 etatu). Pracownik, przed pierwszym zatrudnieniem, tj. w 2016 r., przedstawił świadectwa pracy potwierdzające 13-letni zakończony okres zatrudnienia. Ten okres zaliczono do pierwszego stosunku pracy (zmiana dodatku stażowego u tego pracownika następuje w październiku każdego roku). W tej chwili, pracownik nabył już praw do wypłaty 16% dodatku stażowego. Czy ten okres należy zaliczyć do każdego stosunku pracy odrębnie i wypłać dodatek za wysługę lat z dwóch umów? Czy do umowy podstawowej należy doliczać 16%, a do dodatkowej 13% (czyli za zakończone okresy zatrudnienia, bez wliczania okresu trwania pierwszej - podstawowej umowy)? Czy w ramach drugiej umowy pracownikowi w ogóle nie należy wypłacać dodatku stażowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w placówkach przedszkolnych nieferyjnych przysługuje dzień wolny od pracy za 3 maj 2014 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z ruchem kadrowym chciałabym zapytać w jakim przypadku i w jakim terminie należy wręczyć nauczycielowi pismo związane:
- ze zmianą stanowiska pracy (nauczyciel-> nauczyciel praktycznej nauki zawodu)
- ze zmianą wymiaru pensum ze względu na połączenie stanowisk o różnym tygodniowym wymiarze godzin.
Proszę o podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 4 lipca 1975 r do 30 czerwca 1976 roku odbywałem służbę wojskową - zaraz po ukończeniu studiów. Po ukończeniu służby wojskowej podjąłem pracę w szkole z pierwszym dniem roku szkolnego 1976/77 tj. 23 sierpnia 1976 r. Czy w tym przypadku służba wojskowa zalicza się do stażu pracy i nagrody jubileuszowej w 2015 r.?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe