Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jako dyrektor muszę zatrudnić w szkole podstawowej ksiedza proboszcza, który obecnie uczy religii w gimnazjum (oddzielne placówki). W szkole podstawowej mam zatrudnioną katechetkę w pełnym wymiarze godzin i zatrudnienie ksiedza wiazałoby się z redukcją etatu dla mojego pracownika.
Zgodnie z § 5 Rozporządzenia MEN z dnia 14.04.1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, przedszkole lub szkoła zatrudnia nauczyciela religii, katechetę przedszkolnego lub szkolnego, zwanego dalej „nauczycielem religii”, wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danego przedszkola lub szkoły, wydanego przez - w przypadku Kościoła Katolickiego - właściwego biskupa diecezjalnego. Cofnięcie skierowania jest równoznaczne z utratą uprawnień do nauczania religii w danym przedszkolu lub szkole.
Jeżeli dyrektor szkoły otrzyma od księdza imienne skierowanie do nauczania religii w jego szkole, to powinien takiego księdza zatrudnić. Przed wydaniem skierowania przez biskupa, proboszcz parafii, do której należy szkoła powinien uzyskać informacje (od dyrektora szkoły lub organu prowadzącego) nt. ilości godzin religii na dany rok szkolny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony z Kodeksu Pracy w wymiarze 11/22 z dniem 01.09.2013 będzie zatrudniony w wymiarze 8/22 w Niepublicznej Szkole Podstawowej o uprawnieniach szkoły publicznej.
Czy o tej zmianie należy powiadomić nauczyciela do 31 maja 2013 r. na piśmie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile wynosi pensum nauczyciela oddziału przedszkolnego w przypadku prowadzenia grupy 5,6 latków? I czy przysługuje mu 35 dni urlopu wypoczynkowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Po weryfikacji złożonego arkusza organizacyjnego placówki wyszło, iż jeden z nauczycieli nie ma kwalifikacji do zajmowanego stanowiska. Placówka jest prowadzona przez nowego dyrektora od 3 lat. Nauczyciel był zatrudniony za kadencji poprzedniego dyrektora i pracuje w placówce ponad 5 lat. Jak wytłumaczyć organowi nadzorującemu takie niedopatrzenie? Czy w związku z tym muszę rozwiązać umowę, która jest umową na czas nieokreślony (nauczyciel ma tylko 4 godziny). Czy mogę wystąpić z wnioskiem do Kuratora Oświaty na wyrażenie zgody na dalsze zatrudnienie i co w takim uzasadnieniu napisać?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W bieżącym roku szkolnym mam problem z zatrudnieniem nauczyciela z kwalifikacjami w przedszkolu niepublicznym- brak chętnych.
Czy w takim przypadku mogę zatrudnić osobę, która jest w trakcie studiów - II rok licencjatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W jakiej wysokości zostanie obliczony zasiłek chorobowy dla osoby będącej w ciąży, jeżeli osoba ta: do dnia 29.07.2013 pracowała na 17/18 etatu jako nauczyciel mianowany w szkole publicznej, osiągając średnie wynagrodzenie brutto w wysokości 4000 PLN; pozostawała na zwolnieniu chorobowym (ciąża) od 30.07.2012 do dnia narodzin, czyli 16.03.2013; po 16.03.2013 pozostawała na urlopie macierzyńskim, płatnym 100% wynagrodzenia (20 tygodni), dodatkowym urlopie macierzyńskim (6 tygodni), płatnym 100% wynagrodzenia oraz urlopie rodzicielskim (26 tygodni), płatnym 60% średniego wynagrodzenia. Z uwagi na kolejną ciążę, osoba planuje po zakończeniu urlopu rodzicielskiego do narodzin kolejnego dziecka przebywać na zwolnieniu chorobowym, które rozpocznie się, ze względów praktycznych (weekend) 17.03.2014.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe