Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jest możliwość zatrudnienia nauczyciela przy realizacji zajęć na kwalifikacyjnych kursach zawodowych na innych zasadach niż umowa o pracę zgodnie z Kartą nauczyciela? Nadmieniam, że chodzi o nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze na umowę o pracę w innej jednostce oświatowej. Praca w ramach KKZ będzie jego dodatkową pracą.
Odpowiedź jest uzależniona od tego, jaki podmiot organizuje KKZ. Jeżeli kwalifikacyjne kursy zawodowe prowadzi jednostka oświatowa prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego, również w tym dodatkowym miejscu pracy nauczyciel musi być zatrudniony na umowę o pracę bez względu na wymiar zatrudnienia, zawartą zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., co wynika z art. 10 ust. 1 KN. Natomiast jeśli kursy organizuje jednostka oświatowa prowadzona przez organ niesamorządowy, zasadą jest zawarcie z nauczycielem umowy o pracę na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., zaś dopuszczalnym wyjątkiem – zatrudnienie na umowę cywilnoprawną, ale przy zachowaniu warunków, że tygodniowo nauczyciel prowadzi nie więcej niż 4 godziny zajęć oraz nie dominują cechy stosunku pracy (wykonywanie pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę oraz pod jego kierownictwem) – art. 10a ust. 1 i 2 KN w zw. z art. 22 § 1 KP. Z kolei przedsiębiorca prowadzący działalność oświatową i niebędący jednostką oświatową może na KKZ zatrudnić nauczyciela na umowę cywilnoprawną bez względu na wymiar zatrudnienia, gdy przy wykonywaniu zadań nie przeważają ww. cechy stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam nietypowe pytanie - zwalnia się w mojej szkole stanowisko sekretarza szkoły - pani odchodzi na emeryturę. Czy aby zatrudnić nowego pracownika organ prowadzący winien ogłosić konkurs, czy może nakazać mi zatrudnienie wskazanego przez siebie pracownika? Czy przepisy nie zabraniają zatrudniania np. żony wójta? (Czy moim podwładnym może być żona mojego przełożonego?)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka, status kontraktowy, umowa na czas nieokreślony najpierw chorowała pół roku, potem była ciąża, urlop macierzynski, urlopy uzupełniające przerywane zwolnieniami lekarskimi. cały ubiegły rok nie była w pracy, w wakacje też była chora. ZUS raz przywrócił ją do pracy, ale szybko znalazła inną chorobę i już nic nie poradzono, wszystko zgodne. obecnie jest na urlopie uzupełniającym. oswiadczyła, że po nim wróci. Czy musi wrócić na pełny etat na poprzednie stanowiskio?
- Nauczyciel przedstawił akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego z uzasadnieniem (z 2013 r.). W dniu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego posiadał kwalifikacje: - wykształcenie wyższe magisterskie z zakresu oceanotechniki - Politechnika Gdańska - kurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla nauczycieli czynnych zawodowo. Zatrudnienie - szkoła podstawowa świetlica szkolna. Uzasadnienie: posiada pani wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym i może być pani zatrudniona w szkole podstawowej. na podstawie: postępowania kwalifikacyjnego dyplomu ukończenia studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Przy czym w 2013 roku pani nie posiadała takiego dyplomu. 1. Czy na dzień nadania stopnia pani posiadała kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej? 2. Czy wpisanie na uzasadnieniu nazwy studiów podyplomowych jest pomyłką? 3. Czy wpisanie nazwy na uzasadnieniu nazwy studiów podyplomowych jest błędem merytorycznym?
- Nauczyciel pedagog zatrudniony w pełnym wymiarze na podstawie umowy o pracę od 01.09.2012 na czas nieobecności nauczyciela korzystającego z urlopu bezpłatnego. Od dnia 01.09.2014r. nastąpiła zmiana w zatrudnieniu: 1/2 etatu na stanowisku: nauczyciel pedagog i 1/2 etatu nauczyciel (zajęć dydaktycznych). W jaki sposób dokonać zmian w zatrudnieniu?
Czy można sporządzić:
1. aneks do umowy - praca w wymiarze 1/2 etatu na stanowisku nauczyciel pedagog, na czas nieobecności nauczyciela korzystającego z urlopu bezpłatnego
2. drugą umowę na wymiar 1/2 etatu zajęcia dydaktyczne na czas określony tj. do 31.08.2015 r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po studiach wyższych w zakresie edukacji elementarnej - magister pedagogiki ukończone w 1997r i po studium nauczycielskim - pedagogika przedszkolna, może być zatrudniony w przedszkolu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe