Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy jest przepis określający, kiedy pracownik powinien złożyć akt potwierdzający zmianę nazwiska?
NIE. Żaden przepis nie określa, kiedy pracownik powinien złożyć akt potwierdzający zmianę nazwiska.
Pracownik w celu zawarcia umowy o pracę powinien podać dyrektorowi, zgodnie z art. 22¹ Kodeksu pracy, imię, nazwisko, datę urodzenia, imiona rodziców, miejsce zamieszkania lub adres do korespondencji, wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia lub inne dane żądane przez dyrektora.
Pracownik przedstawia dokument potwierdzający zmianę
Dane osobowe pracownika, jego imię i nazwisko, datę urodzenia i imiona rodziców potwierdza, na potrzeby pracodawcy, dowód tożsamości ze zdjęciem. Może być to dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. W przypadku niezgodności treści dowodu osobistego ze stanem faktycznym (pracownik zmienił nazwisko, gdyż zmienił stan cywilny) pracownik jest zobowiązany przedstawić pracodawcy oświadczenie, a na wezwanie dyrektora dokument potwierdzający zmianę.
Samo oświadczenie pracownika nie wystarczy
Dokumentem jest albo wyciąg z ksiąg stanu cywilnego – skrócony odpis aktu małżeństwa (otrzymuje się go w urzędzie gminy) albo nowy dowód osobisty. Dyrektor w sprawie imienia, nazwiska, daty urodzenie itd. nie powinien poprzestawać na oświadczeniu pracownika tylko żądać stosownego dokumentu. Niedostarczenie przez pracownika dokumentu może skutkować uznaniem przez dyrektora, że zmiana nie nastąpiła i wydaniem dokumentu pracowniczego na niewłaściwe nazwisko. Dokument będzie więc dotyczył innej osoby (o innych danych). Żaden przepis nie określa, kiedy pracownik powinien złożyć akt potwierdzający zmianę nazwiska.
Grzywna za niezgłoszenie zmiany do ZUS
Dyrektor ma obowiązek zmienić dane identyfikacyjne pracownicy (nazwisko) w ciągu 7 dni od dostarczenia skróconego aktu małżeństwa. Płatnik składek zmienia nazwisko osoby ubezpieczonej na formularzu ZUS ZIUA. Dyrektor nie ma obowiązku korygowania dokumentów rozliczeniowych, jakie złożył za pracownicę przed dostarczeniem aktu małżeństwa. Na dyrektora, który nie zgłasza zmiany danych osób ubezpieczonych, może zostać nałożona kara grzywny do 5000 złotych.
Kary grzywny nie zapłaci dyrektor, jeżeli wykaże, że za niezgłoszenie wymaganych danych lub zgłoszenie ich z opóźnieniem odpowiada pracownik bądź inna osoba, wobec której pełni funkcje płatnika składek na ubezpieczenia społeczne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o odpowiedź, jakiej wysokości odprawę należy wypłacić nauczycielce odchodzącej na emeryturę w wieku lat 63, jeśli 15 lat przepracowała w innych zakładach pracy i 16 lat w szkole jako nauczyciel?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zasadnicza szkoła zawodowa wlicza się do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej? Jeżeli tak, to jakie dokumenty powinien przedłożyć pracownik? Pracownik przedstawił tylko świadectwo ukończenia ZSZ, z którego wynika, kiedy szkoła została ukończona i że była praktyczna nauka zawodu, natomiast przez jaki okres – nie wiadomo.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany prawdopodobnie od 1 września 2022 r., pójdzie na urlop dla poratowania zdrowia, następnie po nim chce przejść na świadczenie kompensacyjne. 19 sierpnia 2023 r. ukończy 55 lat. Do kiedy powinien trwać urlop dla poratowania zdrowia (czy może to być 31 sierpnia 2023 r.)? Z jaką data powinno nastąpić rozwiązanie stosunku pracy (czy może to być do 30 czerwca 2023 r.)? Nauczyciel wykorzystałby urlop bieżący za rok 2023 i z dniem 31 sierpnia rozwiązałby umowę i przeszedł na świadczenie? Która data byłaby korzystniejsza zakończenia urlopu dla poratowania zdrowia 30 czerwca czy 31 sierpnia 2023 r.? Czy data zakończenia urlopu dla poratowania zdrowia ma znaczenie w perspektywie przyszłej emerytury?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie godziny pracy nauczycieli można potraktować jako nadliczbowe? Czy udział w egzaminach zawodowych, maturach próbnych, wyjścia z uczniami w godzinach popołudniowych traktujemy jako nadliczbowe czy wg rozliczenia 40 godz./tydz. Czy nauczyciel zatrudniony w niepełnym wymiarze etatu jest traktowany jak pełnozatrudniony? Czy nauczyciel, który zastępuje będącego w tym czasie na szkoleniu otrzymuje zapłatę za zastępstwo? Jeżeli jest to zastępstwo w czasie tzw. okienka, a jak jeżeli jest to po godzinach pracy i też odnośnie pełnozatrudnionych i niepełnozatrudnionych. Czy traktować te czynności jako zapisane i wynikające ze statutu szkoły? Szkoła jest feryjna.
- Proszę o podanie wymiaru urlopu dla nauczyciela zatrudnionego od 23.01.2017 do 30.06.2017r na 7/18 etatu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe