Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy lekarz ma obowiązek wystawienia usprawiedliwienia za nieobecności w szkole z powodu choroby? Ile dni nieobecności ucznia w szkole mogą usprawiedliwiać rodzice? Poproszę o aktualną podstawę prawną przy zawieraniu umowy z nauczycielem na czas określony.
Zasady usprawiedliwiania nieobecności ucznia określa szkoła. Powinny być szczegółowo uregulowane w prawie wewnątrzszkolnym (statut, regulamin szkolny), pamiętając przy tym, że regulamin szkolny nie może być sprzeczny z aktami prawnymi wyższego rzędu. Szkoła sama wypracowuje procedurę postępowania w przypadku nieobecności uczniów, określając terminy i formę ich usprawiedliwiania. Jeżeli w statucie szkoły zapiszemy, że obowiązkiem rodzica jest pisemne lub ustne usprawiedliwienie nieobecności dziecka w szkole w ciągu np. 7 dni, to zarówno rodzic, jak i nauczyciel powinien dotrzymać tego terminu.
Nie ma żadnego przepisu, na podstawie którego szkoła mogłaby żądać zwolnienia wystawionego przez lekarza, w związku z czym nie może tego robić. Do 18 roku życia dziecko nie może stanowić samo o sobie. Jest pod władzą rodzicielską (art. 92 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy – tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.682) i tylko na wniosek (prośbę) rodzica lub prawnego opiekuna szkoła może usprawiedliwić nieobecność dziecka, oczywiście z uwzględnieniem zapisów w statucie czy regulaminie szkolnym. Inaczej jest w przypadku ucznia pełnoletniego, który sam może usprawiedliwiać swoje nieobecności.
Przepisy ustawy Karty Nauczyciela (i Kodeksu pracy) nie wymagają, by umowa o pracę zawierała podstawę prawną nawiązania stosunku pracy.
Karta Nauczyciela ustala przypadki, w jakich strony mogą zawrzeć umowę o pracę na czas określony i jest to regulacja wyczerpująca. Umowę o pracę na czas określony zawiera się tylko i wyłącznie:
1) z osobą rozpoczynającą pracę w szkole – art.10 ust.2;
2) w przypadku wystąpienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela – art. 10 ust.7.
Umowę o pracę na czas określony z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje i rozpoczynającą pracę w szkole zawiera się:
1) na jeden rok szkolny - w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego,
2) na kolejny jeden rok szkolny - w przypadku ustalenia dodatkowego stażu w wymiarze jednego roku szkolnego (w razie otrzymania negatywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu oraz w razie nieuzyskania akceptacji komisji kwalifikacyjnej).
Osobę posiadającą wymagany poziom wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego i rozpoczynającą pracę w szkole, w szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły można zatrudnić na podstawie umowy o pracę na czas określony. Wówczas dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, jeżeli osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. Jeżeli nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. W takim przypadku staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego ( art.10 ust.3).
Podstawa prawna:
1. Art.92 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017r. poz.59 z późn. zm).
2. Art.10 ust.2, 3 i 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1981r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U.z 2017r. po.1189 z późn.zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w szkole, w której część nauczycieli prowadzi akcję strajkową reszta może prowadzić zajęcia dydaktyczne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy Publiczne Przedszkole prowadzone przez osobę fizyczną może pobierać "karę finansową" za odebranie dziecka po godzinach pracy przedszkola?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy prowadzenie zajęć z języka obcego można powierzyć na zasadzie umowy szkole językowej, a zajęć z muzyki komercyjnej szkole muzycznej? Jeśli tak, czy osoby prowadzące takie zajęcia muszą mieć uprawnienia pedagogiczne do prowadzenia zajęć w danym typie szkoły?
- Dyrektor zaplanował zamówienie na dostawę 10 komputerów do pracowni komputerowej. Wartość szacunkowa tego zakupu wynosiła 50 tys. zł netto, a więc nie przekraczała wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14 tys. euro. Następnie otrzymał dotację na 3 komputery do pracowników administracji, których wartość szacunkowa wynosiła 15 tys. zł netto. W jaki sposób udzielić zamówienia zgodnie z prawem? Czy można potraktować oba zamówienia oddzielnie i uniknąć stosowania procedury zamówień publicznych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły oraz katecheta mogą należeć do Związku Nauczycielstwa Polskiego lub innej organizacji? W statucie ZNP nie ma żadnego zapisu, że nie mogą, a tak twierdzi prezes naszego rejonu. Jedyny znaleziony przeze mnie zapis, to ten mówiący, że dyrektor szkoły nie może pełnić funkcji związkowych np. nie może być prezesem zarządu, prezesem ogniska.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe