Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mam obowiązek zatrudnienia w przedszkolu nauczycielkę(umowa na czas nieokreślony), której urlop wychowawczy kończy się 31.08.2018? Czytałam i słyszałam różne opinie na ten temat, jak postępują dyrektorzy?
Na podstawie art. 1864 kodeksu pracy, pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Zgodnie z art. 1868 § 1 KP, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego - do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Również w przypadku zwolnień grupowych lub indywidualnych, ale z przyczyn niedotyczących pracowników (np. zmiany organizacyjne w szkole czy przedszkolu - brak godzin), możliwe jest wypowiedzenie pracownikowi stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy (...) - art. 10 ust. 2. Dotyczy to jednak tylko pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Na podstawie art. 11 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy jest możliwość zatrudnienia nauczyciela - specjalisty przedmiotów zawodowych nie z Karty Nauczyciela tylko z Kodeksu Pracy? Chodzi o osobę z wyższym wykształceniem, nie pierwszej młodości, posiadającą wykształcenie pedagogiczne zrobione kiedyś tam, lecz nie pracującą nigdy w szkole jedynie na wyższej uczelni. Nauczyciela nie interesuje poddanie się procedurze awansu zawodowego, gdyż już za 8 lat może przejść na emeryturę, a chce dostawać pobory z innej stawki niż stażysta. Mnie jako dyrektora szkoły bardzo interesuje ten człowiek z dużym doświadczeniem praktycznym w branży (mam niedobory w zatrudnieniu nauczycieli przedmiotów zawodowych).
Jeżeli to jest możliwe proszę podać podstawę prawną takiego zatrudnienia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy wypłacić i jak wyliczyć średnią za nadgodziny dla nauczycieli przedszkola? Czy można dokonać tego jednorazowo w lipcu za 35 dni bez względu na to, czy urlop będzie wykorzystany w czerwcu, lipcu czy sierpniu? Czy trzeba dokonać zapisu w regulaminie pracy w tej sprawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel końcem września złożył do dyrektora podanie o rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron i podał datę, z którą chciałby rozwiązać umowę. Jest to sytuacja trudna ponieważ nie ma innego nauczyciela, który mógłby prowadzić lekcje w zastępstwie za tego nauczyciela. Dyrektor chce rozwiązać umowę za 3 - miesięcznym wypowiedzeniem. Czy jest to zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik był zatrudniony od 15.10.1981 r. do 31.03.1987 r. oraz od 01.09.1988 r. do 08.04.1990 r. na stanowisku palacza centralnego ogrzewania.
W sezonie zimowym pracował jako palacz c.o. natomiast w sezonie letnim wykonywał obowiązki konserwatora.
Czy za okres zimowy za ww. lata można zaliczyć pracę w szczególnych warunkach na podstawie Wykazu A Dział XIV pkt. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983 r. (Dz.U. Nr 8 poz. 43) oraz Załącznik Nr 4 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 02.08.2005 r. (Dz.U. Nr 146 poz. 1222)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki jest termin wyrównania świadczenie urlopowego dla nauczycieli w związku z wyższym odpisem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe