Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jeżeli obecne zwolnienie lekarskie trwa ponad 30 dni, po jego zakończeniu należy skierować nauczyciela na badanie kontrolne potwierdzające zdolność nauczyciela do pracy na...

PORADA PRAWNA

22 lutego 2018 Kadry

Czy mogę poczynić kroki prawne i jakie jeśli nauczyciel nie ma ciągłości w zwolnieniu lekarskim (przerwa między jednym zwolnieniem, a drugim wynosi dwa dni: sobota, niedziela) Jest to nauczyciel, który przynosi zwolnienia lekarskie od października od różnych lekarzy w odstępach tygodnia, dwóch tygodni, a ostatnio od psychiatry na miesiąc. Czy mam podstawę prawną aby móc zwolnić nauczyciela. Zaznaczam,że jest to nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony we wrześniu 2017 r.

Jeżeli obecne zwolnienie lekarskie trwa ponad 30 dni, po jego zakończeniu należy skierować nauczyciela na badanie kontrolne potwierdzające zdolność nauczyciela do pracy na dotychczasowym stanowisku (art. 229 § 2 KP). W szkole samorządowej dyrektor może skierować nauczyciela na takie badanie także przy krótszych zwolnieniach lekarskich (art. 23 ust. 5 i art. 27 ust. 4 KN). Nauczyciel ma obowiązek poddania się badaniu w pierwszym dniu stawiennictwa do pracy po zakończeniu zwolnienia. Niezdolność nauczyciela do pracy na dotychczasowym stanowisku w placówce samorządowej zobowiązuje dyrektora do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3, art. 27 ust. 4 KN). W szkole samorządowej, gdy łączny czas trwania choroby nauczyciela (do którego wlicza się również dni wolne od zajęć, w tym ferie) przekroczy 182 dni – dyrektor ma obowiązek zwolnić go z końcem tego miesiąca, w którym upływa okres czasowej niezdolności nauczyciela do pracy – art. 23 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 27 ust. 1 KN. Z kolei w szkole niesamorządowej niezdolność do pracy może stanowić podstawę wypowiedzenia np. z długotrwałych nieobecności w pracy dezorganizujących pracę placówki, zaś rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia – jeżeli nauczyciel chorował nieprzerwanie ponad 182 dni i nie odzyskał zdolności do pracy (art. 53 § 1 pkt 2 KP) - okoliczności te mogą być trudne do wykazania z powodu korzystania ze zwolnień od różnych specjalistów. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT