Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z nauczycielem-emerytem zatrudnionym na 7/18 etatu? Zaproponowałam nauczycielowi zwiększenie etatu i objęcie wychowawstwa od nowego roku szkolnego, jednak nie zgodził się na nowe warunki. Nie mam komu powierzyć wychowawstwa. Jeśli obecne godziny nauczyciela-emeryta oraz wychowawstwo przejmie inny nauczyciel – a otrzymałam na to wstępną zgodę – będę musiała zwolnić emerytowanego nauczyciela.
Tak. Możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z nauczycielem..Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem pracującym na czas nieokreślony
W odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony możliwość wypowiedzenia umowy o pracę została uregulowana w treści art. 27 Karty Nauczyciela (dalej: KN). Rozwiązanie takiej umowy następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, a rozwiązać stosunek pracy może każda z jego stron.
Aby rozwiązać pracę od nowego roku szkolnego, wypowiedzenie należy wręczyć najpóźniej 31 maja
Aby rozwiązać umowę o pracę w tym trybie dyrektor szkoły powinien złożyć nauczycielowi wypowiedzenie najpóźniej do końca maja danego roku, by trzymiesięczny okres wypowiedzenia rozpoczynał bieg od 1 czerwca, a kończył się 31 sierpnia danego roku.
Pracodawca musi podać przyczynę wypowiedzenia
Zgodnie bowiem z treścią art. 30 § 4 k.p., jeżeli pracodawca wypowiada pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, to w piśmie wypowiadającym umowę o pracę zobowiązany jest przedstawić przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Podana przyczyna wypowiedzenia powinna być rzeczywista i konkretna.
Odmowa przyjęcia nowych warunków pracy czy płacy jest podstawą do wypowiedzenia
Przyznanie wychowawstwa innemu nauczycielowi uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem zatrudnionym na 7/18 etatu. To dyrektor szkoły prowadzi politykę kadrową, i to do swobodnych decyzji dyrektora szkoły należy również przyznawanie poszczególnym nauczycielom wychowawstwa.
Zatem odmowa przyjęcia zarówno wychowawstwa, jak i zwiększenia wymiaru etatu może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia stosunku pracy nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka odbywa staż na nauczyciela mianowanego, ten staż uległ już wydłużeniu, ponieważ była na urlopie macierzyńskim. Staż powinien trwać do 21 marca tego roku. Od 25 stycznia nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim, które ma do 23 lutego. Czy aby mogła dokończyć ten staż wystarczy, że przerwie zwolnienie lekarskie na 1 dzień (24 lutego)? Czy może w tym dniu wziąć opiekę nad dzieckiem? Oraz czy jeżeli kolejne zwolnienie lekarskie będzie od 25 lutego, aż do momentu rozwiązania, to czy staż nie ulegnie wydłużeniu? Oraz czy może podejść w lipcu do egzaminu podczas przebywania na urlopie macierzyńskim?
- WITAM! CZY PRACOWNIK NIEPEDAGOGICZNY - SPRZĄTACZKA, UMOWA NA CZAS NIEOKREŚLONY, STAŻ PRACY 27 LAT, WIEK 62 LATA POWINNA JUŻ ODEJŚĆ NA EMERYTURĘ (NACISKI WŁ.SAMORZĄDOWYCH)? PRACOWNIK NIE WYRAŻA ZGODY, NIE CHORUJE, NIE MA L4?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2017 r. gimnazjum zostaje włączone do ośmioletniej szkoły podstawowej. Dyrektorowi szkoły gimnazjalnej kończy się kadencja w tym roku szkolnym, czyli 31 sierpnia 2017r. Czy dyrektor Gimnazjum (któremu kończy się kadencja 31 sierpnia 2017 r.) powinien zostać powołany na stanowisko wicedyrektora od 1 września 2017r. w Szkole Podstawowej z wygaszającymi oddziałami gimnazjalnymi?
- Nauczyciel przebywa od lutego do końca czerwca na zwolnieniu lekarskim, od lipca chce skorzystać z urlopu wypoczynkowego, a od września odejść na urlop zdrowotny, czy w związku z tym mam obowiązek skierować go na badania kontrolne w medycynie pracy, czy nie?
- Nauczyciel jest zatrudniony w placówce niepublicznej na 7/40 etatu na czas nieokreślony na podstawie Kodeksu Pracy. Od dnia 8 maja 2023 r. został powołany do pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do 12 miesięcy (pracodawca otrzymał zawiadomienie). W takiej sytuacji wg. przepisów pracodawca ma obowiązek udzielić takiemu pracownikowi urlopu bezpłatnego na cały okres pełnienia tej służby (art. 304 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny). Pracownikowi udzielono takiego urlopu. Urlop rozpisał do dnia 30 września 2023 r. Nauczyciel poinformował nas, że z dniem 2 października 2023 r. przechodzi na żołnierza zawodowego i chce rozwiązać z nami umowę o pracę. Pracownikowi takiemu należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, którego nie zdążył wybrać. Jak należy go wyliczyć? Czy należy go ustalić w oparciu o miesiące od stycznia 2023 r. do końca września 2023 r. czy należy pomniejszyć urlop o miesiące urlopu bezpłatnego? Jaką wpisać przyczynę rozwiązania stosunku pracy? Czy takiemu pracownikowi należy się odprawa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe