Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka odbywa staż na nauczyciela mianowanego, ten staż uległ już wydłużeniu, ponieważ była na urlopie macierzyńskim. Staż powinien trwać do 21 marca tego roku. Od 25 stycznia nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim, które ma do 23 lutego. Czy aby mogła dokończyć ten staż wystarczy, że przerwie zwolnienie lekarskie na 1 dzień (24 lutego)? Czy może w tym dniu wziąć opiekę nad dzieckiem? Oraz czy jeżeli kolejne zwolnienie lekarskie będzie od 25 lutego, aż do momentu rozwiązania, to czy staż nie ulegnie wydłużeniu? Oraz czy może podejść w lipcu do egzaminu podczas przebywania na urlopie macierzyńskim?
Teoretycznie, podane w pytaniu rozwiązanie jest możliwe. Zgodnie z art. 9d Karty Nauczyciela, staż został przedłużony o okres trwania urlopu macierzyńskiego. Natomiast nieobecność w pracy z powodu choroby (zwolnienie lekarskie), aby wydłużyć staż musi trwać nieprzerwanie ponad miesiąc. Zwolnienie od 25 stycznia do 23 lutego nie spełnia tej przesłanki, a więc nie wydłuża stażu. Kolejne zwolnienie, np. od 25 lub 26 lutego również nie wydłuży stażu, który trwa do 21 marca. Przepisy nie zabraniają udziału w egzaminie w trakcie urlopu macierzyńskiego.
Dla pewności jednak, proponuję potwierdzić prawidłowość przyjętych rozwiązań w organie nadzoru pedagogicznego. W praktyce kuratoria różnie podchodzą do spraw związanych np. z awansem czy kwalifikacjami nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak obliczyć datę zakończenia stażu nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego rozpoczętego 1.09.2017 r. (zakończenie: 31.05.2020 r.), jeśli nauczyciel przebywał w okresach:
• 25.02.2020–23.03.2020 – na zwolnieniu lekarskim
• 24.03.2020–22.03.2021 – na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim
• 23.03–6.05.2021 – na urlopie wypoczynkowym
• 7.05–21.05.2021 – na zwolnieniu lekarskim
• 24.05–30.06.2021 – na zwolnieniu lekarskim?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy pytania o nauczyciela bursy/internatu zadanego wcześniej. Pracuje od 1985 roku, w 1992 r. otrzymał akt mianowania na nauczyciela/wychowawcę. W 2000 r. otrzymał akt mianowania uznający kwalifikacje i wskazanie miejsca zatrudnienia. Czyli jest nauczycielem z mocy mianowania. Do chwili obecnej pracuje w bursie PCKZiU- czy zachowuje zdobyte kwalifikacje. Czy może być dalej zatrudniony w tej placówce do której ma odpowiednie kwalifikacje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam bardzo dziękuję za odpowiedź. Rozumiem , że nauczycielom, którym udzieliłam urlopu bezpłatnego na ich prośbę, czyli nie z art.17 ani art. 70 KN w razie redukcji etatu nie przysługuje gratyfikacja finansowa , mimo, że są nauczycielami mianowanymi. Czy dobrze zrozumiałam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w-f pracuje w szkole 2 lata. Miał umowy na czas określony, nigdy jednak nie były w pełnym wymiarze 10/18, lub 14/18. Jest nauczycielem kontraktowym. W tym roku mam dla niego 9/18 etatu i będzie to już 3 umowa. Czy można zawrzeć 3 umowę na czas określony? W przyszłym roku już nie będzie takiej możliwości, ponieważ będzie o jedną klasę mniej, więc braknie godzin w-f. Jaka umowa będzie zgodna z prawem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Jeszcze takiej sytuacji nie miałam, przy moim 28 letnim stażu pracy a w tym 20 lat jako dyrektor. Nauczycielka pozwała mnie do Sądu Pracy, że w roku 2010 zatrudniłam ją na czas określony tj. do 31 sierpnia 2013 r. Miała awans zawodowy nauczyciela kontraktowego, który uzyskała w tej szkole. Zarzut, że niezgodnie z art. 10 KN. W maju bieżącego roku poszła na zwolnienie lekarskie i do końca sierpnia nie kontaktowała się ze szkołą, nie odpowiadała na telefony, SMS-y (jakby zapadła się pod ziemię). Wcześniej zaplanowałam, że będzie uczyła nadal, jednakże kierując się umową na czas określony i niepewnością, czy nauczycielka będzie chciała pracować i cały czas przebywa na zwolnieniach lekarskich, które dostarczał małżonek tej pani do szkoły lub do organu prowadzącego. Ta pani składała wniosek o postępowanie na nauczyciela mianowanego, w czasie swojego zwolnienia lekarskiego nie odbierając nawet zaświadczenia dyrektora szkoły. W związku z niepewnością o dalszą organizację nowego roku szkolnego zatrudniłam od września nową osobę. I prawdopodobnie to zezłościło panią nauczycielkę i pozwała mnie do Sądu Pracy, że 3 lata temu zatrudniłam ją na czas określony. Błagam, proszę o opinię i pomoc w rozwiązaniu tego problemu, jeżeli jest taka możliwość, chyba, że nawaliłam sama. Pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe