Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mogę zatrudnić w charakterze nauczyciela wychowania przedszkolnego studentkę IV roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej nieposiadającej jeszcze kwalifikacji? W mojej ocenie jest to osoba kompetentna, poradzi sobie z zadaniem, była zatrudniona wcześniej w mojej placówce jako asystent nauczyciela. Proszę o podanie podstawy prawnej.
Przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. D.z.U. z 2021 r. poz. 1762) zakładają, że na stanowisku nauczycielskim może być zatrudniona osoba, która spełnia wymagania kwalifikacyjne oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. W świetle przepisów są możliwe 2 odstępstwa od ustawowego standardu. Stosownie do art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela w szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, może być nawiązany stosunek pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie pierwszego roku pracy w szkole. W stanie faktycznym wskazanym w pytaniu potencjalny kandydat do pracy nie ma jeszcze ukończonych studiów – nie posiada wymaganych kwalifikacji. Brak kwalifikacji uniemożliwia zastosowanie art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela.
Z kolei przepis art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela stanowi, że w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie spełnia warunku wymienionego posiadania wymaganych kwalifikacji. Podkreślenia wymaga, że przepis ten posługuje się sformułowaniem „można zatrudnić nauczyciela” czyli osobę, które już pracowała na innym stanowisku nauczycielskiemu tj. posiadała do kwalifikacje do tego stanowiska kwalifikacje oraz posiada przygotowania pedagogiczne.
Reasumując, poza możliwością zatrudnienia w trybie art. 15 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082) na tym etapie nie ma możliwości zatrudnienia studenta w oparciu o nauczycielski stosunek pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka szkoły ponadgimnazjalnej została zatrudniona na 11,26/18 etatu (od 1.09.2010 do 31.08.2011) oraz 11,16/18 (od 1.09.2010 do 22.06.2011- zastępstwo). Czy w związku z tym godziny wynikające z art.42 K.N. realizuje w wymiarze (11,26/18+11,16/18)tygodniowo czy liczyć 1 godzinę tygodniowo jak u nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela nieobecnego w pracy (np. z powodu załatwiania ważnych spraw rodzinnych) mogą zastąpić koledzy wpisując w dziennikach zajęć zastępstwa koleżeńskie? Czy w ten sposób jedni i drudzy nie łamią prawa?
- Palacz rozpoczyna pracę od godziny 4.00 do 12.00 od poniedziałku do piątku. Obsługuje piec na paliwo stałe (koks). Czy czas pracy (40 godzin) odpowiada wymogom Kodeksu pracy? Czy potrzeba jest zatrudnienia drugiego palacza?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji szkoły (kierownik gospodarczy) wystąpił z podaniem do dyrekcji o wystawienie świadectwa pracy- pracownik pracuje nadal w szkole i dodatkowo ma drugi etat w innej szkole- czy dyrekcja szkoły ma wystawić świadectwo pracy mimo, iż stosunek pracy nie ustał czy wystarczy zaświadczenie potwierdzające jego zatrudnienie? Czy w drugiej szkole dyrektor doliczy lata pracy pracownika na podstawie owego zaświadczenia? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ilu nauczycieli dochodzących z języków obcych mogę zatrudnić w przedszkolu niepublicznym finansowanym z budżetu gminy? Chodzi mi o dwa różne języki obce.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe