Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ilu nauczycieli dochodzących z języków obcych mogę zatrudnić w przedszkolu niepublicznym finansowanym z budżetu gminy? Chodzi mi o dwa różne języki obce.
Przepisy nie regulują tego zagadnienia. Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2020 r., poz. 2029, dotacje mogą być wydatkowane na wynagrodzenia osób realizujących zadania przedszkola w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Wynika z tego, że z dotacji może zostać sfinansowane wynagrodzenie tylu nauczycieli języków obcych, ilu praca jest niezbędna do zrealizowania zadań przedszkola. Z podstawy programowej wynika, że dokonując wyboru języka obcego nowożytnego, do których posługiwania się będą przygotowywane dzieci uczęszczające do przedszkola, należy brać pod uwagę to, jaki język obcy nowożytny jest nauczany w szkołach podstawowych na terenie danej gminy (załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej, Dz.U. z 2017 r., poz. 356 ze zm.). Jeśli więc w gminie w szkołach podstawowych dzieci uczą się języka angielskiego i niemieckiego, to zatrudnienie nauczycieli dwóch języków należy uznać za zgodne z realizowaniem zadań przedszkola.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chcę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo. Do dyspozycji mam 19 godzin w szkole i 4 w przedszkolu. Dwie nauczycielki z zupełnie innej szkoły zaoferowały się objąć te godziny. Jedna ma w szkole macierzystej etat, a u mnie 6 godzin w szkole i 4 w przedszkolu, druga ma w szkole macierzystej 10 godzin a u mnie 13. Stąd moje pytanie jak to ma wyglądać formalnie i jaką dokumentację powinnam przygotować?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałam pozwolenie na zatrudnienie asystenta nauczyciela w wymiarze 1/2 etatu tj. 20 godzin tygodniowo.
Proszę o odpowiedź:
- co z praca w ferie,
- czy mogę mu zlecać zastępstwa doraźne w klasach I -III,
- jak obliczać urlop.
Mam kłopot bo nie wiem czy traktować go jak nauczyciela, czy jak pracownika samorządowego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1.09.2013r.do 31.08.2018r. zostałam dyrektorem szkoły (zwolniona jestem z realizacji pensum). Podpisałam z nauczycielką umowę na czas określony od 1.09.2014r. do 31.08.2018r. (art.10 ust.7 z przyczyn wynikających z potrzeby organizacji nauczania w szkole) z zastosowaniem art.33 Kodeksu pracy, który mówił o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. Czy powinnam modyfikować tą umowę, bo art. 33 został uchylony? Czy obecnie tj. od 1.09. 2016 r. mogę zgodnie z art.32 Kodeksu Pracy zawrzeć w umowie klauzulę o 2-tygodniowym wypowiedzeniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odbywająca staż na awans zawodowy przebywa na zwolnieniu chorobowym od 04.12.2014. Czy podstawą do wstrzymania dodatku funk. opiekuna stażu jest art.9d ust. 5 KN, czy może jest inna podstawa prawna?
- Ze względów organizacyjnych, zmniejszającą się liczba oddziałów zmuszona jestem rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony w wymiarze 0,65 etatu z nauczycielem mianowanym. Czy taką umowę rozwiązuję z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia na podst art. 27 KN , czy też 20 KN. Czy muszę wypłacić odprawę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe