Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy możliwa jest zmiana umowy o pracę z nauczycielem w ciągu roku szkolnego? Sprawa dotyczy nauczyciela mianowanego zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wymieniony nauczyciel w roku szkolnym 2017/2018 został zatrudniony w wymiarze 13,40/18 (jest to średnia godzin wynikająca z różnych godzin w różnych miesiącach pracy nauczyciela – lekcje z klasami maturalnymi, lekcje w klasach w których uczniowie odchodzą na praktyki zawodowe). Nauczyciel od 01.09.2017r przebywał na zwolnieniach lekarskich do 01.01.2018r. W tym czasie lekcje za nieobecnego nauczyciele przydzielono innym nauczycielom aby zapewnić realizację materiału nauczania między innymi w klasach maturalnych i w klasach odchodzących na praktykę zawodową. W związku z powyższym problem pojawił się w momencie ponownego przeliczenia średniej godzin dla nauczyciela powracającego ze zwolnienia lekarskiego. Na chwilę obecną średnia godzin wynosi 10,20/18. Nauczycielowi Dyrektor w ramach uzupełnienia brakujących godzin przydziela zastępstwa niepłatne o ile się takie pojawią. Nauczyciel zaproponował zmianę umowy za porozumieniem stron na nowo wyliczony średni przydział godzin. Czy Dyrektor może zmienić z nauczycielem umowę za porozumieniem stron w trakcie roku szkolnego?
W trakcie roku szkolnego za zgodą nauczyciela dopuszczalne jest dokonanie zmiany warunków zatrudnienia, polegające np. na obniżeniu wymiaru zatrudnienia i proporcjonalnym obniżeniu wynagrodzenia, z jednoczesnym określeniem daty wejścia w życie tych zmian i ewentualnie określeniem czasu ich trwania (art. 29 § 4 KP w zw. z art. 91c ust. 1 KN). Taka zmiana w praktyce jest najczęściej nazywana porozumieniem zmieniającym lub aneksem do umowy o pracę, a dokument jest podpisywany przez dyrektora oraz nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym może na własną prośbę przyjąć godziny ponadwymiarowe?
- W technikum są zatrudnieni dwaj nauczyciele (fizyki i matematyk), którzy dodatkowo legitymują się ukończonymi studiami podyplomowymi w zakresie informatyki. Pierwszy z nich posiada zaświadczenie o ukończeniu podyplomowego studium informatyki, drugi – świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie informatyki. Czy ci nauczyciele maję kwalifikacje do nauczania przedmiotów zawodowych informatycznych w technikum informatycznym?
- Czy dyrektor przedszkola samorządowego podlega pod regulamin pracy przedszkola czy urzędu gminy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel teorii przedmiotów zawodowych w zawodzie fryzjer? Nauczyciel posiada przygotowanie pedagogiczne i kwalifikację A19 (wykonywanie zabiegów fryzjerskich).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownikowi obsługi zmarł w marcu bliski członek rodziny, w związku z tym przysługują mu 2 dni urlopu okolicznościowego. Pracownik nie wybrał tych dwóch dni, gdyż nie było takiej potrzeby, ponieważ z powodu zawieszenia działalności placówek oświatowych nie musiał być w pracy w dniach, kiedy trzeba było załatwiać sprawy pogrzebowe i kiedy odbył się pogrzeb. Czy pracownik musi wykorzystywać urlop okolicznościowy, jeśli nie chce? Czy może wykorzystać urlop okolicznościowy na sprawy niezwiązane z samym wydarzeniem? Czy jest jakiś termin po wydarzeniu, po jakim pracownik nie może już wykorzystać urlopu okolicznościowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe