Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownikowi obsługi zmarł w marcu bliski członek rodziny, w związku z tym przysługują mu 2 dni urlopu okolicznościowego. Pracownik nie wybrał tych dwóch dni, gdyż nie było takiej potrzeby, ponieważ z powodu zawieszenia działalności placówek oświatowych nie musiał być w pracy w dniach, kiedy trzeba było załatwiać sprawy pogrzebowe i kiedy odbył się pogrzeb. Czy pracownik musi wykorzystywać urlop okolicznościowy, jeśli nie chce? Czy może wykorzystać urlop okolicznościowy na sprawy niezwiązane z samym wydarzeniem? Czy jest jakiś termin po wydarzeniu, po jakim pracownik nie może już wykorzystać urlopu okolicznościowego?
Na podstawie § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 1632) pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni - w razie zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy; 1 dzień - w razie zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. Skoro w marcu zmarła osoba bliska pracownika, a np. w maju pracownik nie ma do załatwienia żadnych spraw związanych z pogrzebem lub zgonem tej osoby, nie ma podstawy do udzielenia ww. zwolnienia z pracy, ponieważ nie istniałby związek przyczynowy z nieświadczeniem pracy a zgonem lub pogrzebem osoby bliskiej; nie jest to bowiem urlop podobny do urlopu wypoczynkowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem w szkole podstawowej. W momencie startowania do konkursu byłam zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin (11 h). Po objęciu funkcji dyrektora mam cały etat. Czy po zakończeniu kadencji dyrektora, chcąc wrócić na stanowisko nauczyciela, powinnam w arkuszu uwzględnić dla siebie 11 h, czy mogę przewidzieć etat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w placówce nieferyjnej wykorzystał 5 dni urlopu ( z tego 4 dni jako urlop na żądanie ) w trakcie roku szkolnego. Czy dopuszczalne jest "odrobienie" tych dni w rozliczeniu godzinowym (w sumie jest to ponad 18 godzin, a więc ponad pensum ) na zajęciach po południu np. w ramach pracy internatu, wycieczek,? Czy raczej powinno się to odbyć na zasadzie wydłużenia pracy tego nauczyciela z wychowankami o odpowiedni czas we wakacje z uwzględnieniem zasady 5-dniowego tygodnia pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące możliwości zatrudnienia w internacie psychologa (1/2 etatu). Czy musi mieć przygotowanie pedagogiczne? Czy ukończenie psychologii (studia magisterskie)daje już automatycznie kwalifikacje do zatrudnienia w internacie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka na dzień 01.03.2015r przepracowała w szkole 34 lata 7 miesięcy i 11 dni. 15 marca dostarczyła do zakładu pracy dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rodziców, w którym pracowała od 08.08. 1976 -31.10.1979 r. tj. 3 lata, 2 miesiące i 23 dni.Czy i kiedy należy się jej nagroda jubileuszowa za 35 lat pracy i czy w sierpniu 2016r. roku należeć się będzie nagroda jubileuszowa za 40 lat pracy w związku z przejściem na emeryturę od 1.09. 2016r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pewien problem. Już drugi rok mam na zastępstwo za nieobecną nauczycielkę (ciąża, macierzyński i urlop) nauczycielkę (kontraktową), prawdziwą pasjonatkę, uczy przedmiotów zawodowych i do tego jest managerem hotelu (więc możliwości dla uczniów wymarzone, zajęcia w hotelu, warsztaty, itp) dzieciaki za nią przepadają. Chciałabym ją zostawić, a pożegnać się z tą co ma w lutym 2018 wrócić (ta jest przeciwieństwem, leniwa, niezaangażowana, nawet nie chce jej się wykorzystywać sprzętu, które mamy na wyposażeniu szkoły) dla uczniów to będzie szok z przestawieniem się. Ta co wraca jest również nauczycielem kontraktowym, odchodząc na L-4, a potem na macierzyński miała pełny etat. Jak to bezboleśnie zrobić, czy można coś zrobić? Zaznaczę jeszcze, że nie będę miała dla tej przychodzącej pełnego etatu. Przedmioty zawodowe w klasie IV wszystkie odbędą się w I sem, więc teraz nauczycielka zastępująca ma więcej godzin, ale są one uśrednione na cały rok szkolny (wg programu Vulcan) i trochę byłaby pokrzywdzona.
Bardzo proszę o radę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe