Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy należy dokumentować, a jeżeli tak to w jaki sposób realizację kompetencji kluczowych w przedszkolu?
W załączniku do zalecenia Rady UE z dnia 22 maja 2018 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie, Dz.U.UE.C z 2018 r. Nr 189, str. 1 wymienionych jest osiem kompetencji kluczowych. W prawie krajowym odniesienia do kompetencji kluczowych znajdują się w podstawie programowej, czyli w załącznikach do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 356). Sposób realizacji podstawy programowej (czyli pośrednio również kompetencji kluczowych) w dokumentacji przebiegu nauczania określa statut danego niepublicznego przedszkola – art. 172 ust. 3 w zw. z art. 102 ust. 1 pkt 12 lit. c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Natomiast żaden przepis nie reguluje odrębnie dokumentowania realizacji tych kompetencji w przedszkolu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor szkoły ma do dyspozycji godziny na rozwój zainteresowań i uzdolnień uczniów. Ilu uczniów nauczyciel może zapisać na tego typu zajęcia?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy religia jest obowiązkiem w gr. 5 latków czy dopiero od 6 lat ?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałem orzeczenie o kształceniu specjalnym dla dziecka z niedosłuchem. Jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel, który będzie prowadził rewalidację z dzieckiem, a jakie nauczyciel wspomagający?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka urodziła dziecko 22.09.2020 r. Od 1.09.2020 r. była na zwolnieniu lekarskim. Korzysta z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w sumie do 20.09.2021 r., a następnie będzie na urlopie wypoczynkowym przez 56 dni. Na zwolnienie lekarskie również przeszła bezpośrednio po ubiegłorocznych wakacjach (czy to też ma znaczenie?). Jak długo trwa przerwa w jej stażu? Czy może kontynuować awans po powrocie? Wcześniej odbyła 2 lata stażu na stopień nauczyciela mianowanego.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został poproszony o sporządzenie sprawozdania z pracy za pierwszy okres bieżącego roku szkolnego. Sprawozdanie sporządził pismem odręcznym, niestety bardzo nieczytelnym. Czy dyrektor możne domagać się przygotowania dokumentu w formie drukowanej i na jakiej podstawie prawnej. Dodam, że nauczyciel posiada umiejętność obsługiwania programów komputerowych typu word.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe