Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel historii może uczyć wos-u w gimnazjum?
Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), kwalifikacje do prowadzenia zajęć w gimnazjum posiada osoba, która ukończyła:
- studia wyższe na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem,
- studia wyższe na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu,
- studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny
oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
W opisanym przypadku, nauczyciel musiałby udokumentować, że zakres studiów z historii obejmował treści wiedzy o społeczeństwie.
W wielu szkołach nauczyciele historii uczą również wos-u na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów - kwalifikacje zostały im uznane. Osoby takie, zgodnie z § 28 rozporządzenia, jeżeli były zatrudnione w dniu wejścia w życie rozporządzenia, zachowały nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak sprawdzić w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym sprzątaczkę z Ukrainy która zaczęła pracę w szkole, zgodnie z nowymi przepisami o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich? Czy takie same procedury są z obywatelami Ukrainy którzy przybyli do polski w związku z wojną, jak z obywatelami Polskimi? Z tego co się orientuję RSPTS dotyczy obywateli polskich. Bardzo proszę o pomoc.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze (od 13.00 do 21.00), który rozpoczyna pracę o godz. 13.00 zostaje skierowany na obowiązkowe szkolenie BHP, które rozpoczyna się o godz. 15.00. Czy ww. pracownik musi w tym dniu przyjść do pracy przed szkoleniem? I drugie pytanie, jeżeli szkolenie zakończy się o godz. 19.00, czy pracownik powinien wrócić do pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dot. prawidłowego wydania świadectwa pracy. Jak należy postąpić w sytuacji gdy nauczyciel najpierw był zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony, w międzyczasie przeszedł na etat łączony i placówką podstawową przy łączeniu etatu zostaje inna niż w przypadku umowy na czas nieokreślony. Etat łączony oczywiście obejmuje do pełnego etatu, na wszystko co ponad to - to jest sporządzona dodatkowa umowa o pracę na czas określony. Jak należy prawidłowo wystawić świadectwo pracy za okres umowy na czas nieokreślony (czy tutaj powinno nastąpić najpierw rozwiązanie umowy za porozumieniem stron)?
- Witam, proszę o wzór pisma z podstawą prawną o udzieleniu nauczycielowi w szkole feryjnej zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy/oraz niepełnym urlopu bezpłatnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od kilku lat pracuje w naszym niepublicznym przedszkolu i szkole psycholog. Zatrudniony jest na stanowisku psychologa - umowa o pracę (nie nauczyciela-psychologa). Czy psycholog zatrudniony w placówce niepublicznej musi mieć przygotowanie pedagogiczne (nie jest nauczycielem)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe