Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel może bezpośrednio po urlopie macierzyńskim pójść na urlop zdrowotny?
Przepisy Karty Nauczyciela nie uzależniają udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia czy też nabycia do niego prawa od jakiejkolwiek przerwy pomiędzy urlopem np. macierzyńskim a zdrowotnym.
W chwili obecnej, jedyne co musi spełnić nauczyciel, to być zatrudnionym na pełnym etacie na czas nieokreślony, mieć 7-letni staż pracy w szkole (dot. pierwszego urlopu zdrowotnego) oraz uzyskać orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy pracował rok w przedszkolu i rok w szkole czy należny uznać, że przepracował 2 lata w szkole. Co jeżeli miał 3 lata przerwy w pracy lub przebywał na urlopie?
- Kobieta od 16 marca pozostaje na urlopie macierzyńskim. Początkowo miała pozostać na tym urlopie do końca jego trwania, wykorzystać dodatkowy urlop macierzyński (obecnie chyba 6 tygodni) oraz nowy urlop rodzicielski. Jej sytuacja rodzinna skomplikowała się, ponieważ w firmie jej męża zapowiedziano od 30 maja rozpoczęcie procedury zwolnień grupowych wśród pracowników.
Cel, jaki chcielibyśmy osiągnąć to ochrona przed zwolnieniem grupowym. Moje pytania/wątpliwości:
1. Od kiedy ojciec może przejąć urlop macierzyński od matki i czy chroni on przed zwolnieniem grupowym? Czy po powrocie z niego ojciec pozostaje pod ochroną? Słyszałem o możliwości pracy po macierzyńskim na części etatu, co ponoć na 12 miesięcy chroni przed zwolnieniem. Czy to prawda? Czy również przed grupowym? Jak długo ojciec musiałby przebywać na macierzyńskim, żeby móc po powrocie skorzystać z ochrony niepełnego etatu? Jak długo muszą trwać konsultacje pracodawcy ze związkami w sprawie zwolnień grupowych i kiedy najwcześniej można spodziewać się wypowiedzeń? Z jakim wyprzedzeniem należy składać prośbę o urlop macierzyński?
2. Czy urlop rodzicielski chroni przed zwolnieniem grupowym?
3. Czy urlop ojcowski (dwa tygodnie dla ojca po urodzeniu dziecka) chroni przed zwolnieniem grupowym?
4. Czy kobieta - nauczycielka w państwowej szkole, po przerwaniu na rzecz męża urlopu macierzyńskiego, wraca na te same warunki pracy i płacy? Obecnie brakuje dla niej godzin. Czy w dniu powrotu może dostać wypowiedzenie zmieniające?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Błąd w zapisie w umowie o pracę. Z nauczycielką religii, po otrzymaniu przez nią stopnia awansu nauczyciela mianowanego, została sporządzona umowa o pracę, w której został popełniony błąd: "zatrudnienie poprzez mianowanie na czas nieokreślony w wymiarze 10/18". Po podpisaniu umowy błąd z "zatrudnieniem poprzez mianowanie w wymiarze 10/18" został wychwycony, nauczycielkę poproszono o podpisanie prawidłowej umowy odwołując się do Karty Nauczyciela, ale nauczycielka uznaje to jako atak na jej osobę i nie zgadza się na zmianę. Co zrobić? Jak poprawić błąd i całą sytuację?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły, którego kadencja kończy się z dniem 31.08.2018 r. Organ prowadzący wymusza na mnie, abym wystąpiła z wnioskiem do szkoły, gdzie pracuje nowo wybrana Pani dyrektor, iż z dniem 1 września br. Pani dyrektor zostanie zatrudniona w naszej szkole szkole za porozumieniem stron na zasadzie przeniesienia z obecnej placówki.
Przecież ja nie mogę podejmować decyzji wiążących po 1 września. Nadmieniam, iż nie mogę też tego zrobić teraz w maju, ponieważ mam nadmiar nauczycieli języka niemieckiego, od którego specjalistką jest nowa Pani dyrektor, do czego nakłaniał mnie także organ. Nie mogę na siebie brać takiej odpowiedzialności. Czy się mylę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania, pobierającym emeryturę bez potrzeby rozwiązywania stosunku pracy (z racjii wieku po 55 roku życia, po 30 latach pracy, w tym przy tablicy)można rozwiązać stosunek pracy z art. 20 KN (w wyniku... zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe