Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel może odmówić dyrektorowi pełnienia funkcji wychowawcy klasy? Jeśli tak to w jakich okolicznościach/przyczynach może to zrobić?
Pełnienie obowiązków wychowawcy klasy jest obowiązkiem nauczyciela, na polecenie dyrektora, gdyż w ten sposób są realizowane statutowe zadania szkoły w ramach czasu pracy nauczyciela (art. 7 ust. 1 KN w zw. z art. 100 KP, art. 42 ust. 2 pkt 2 KN). W związku z tym ewentualne przyczyny odmowy przyjęcia wychowawstwa klasy może określać statut (art. 98 ust. 1 pkt 12 PO), zaś w braku takich postanowień, nauczyciel musiałby odmówić przyjęcia wychowawstwa z ważnych przyczyn i je uzasadnić, a dyrektor indywidualnie rozpatruje i rozważa, czy w danym przypadku są one usprawiedliwione. Jeżeli nauczyciel nie uzasadnia odmowy albo podaje okoliczności, które nie zasługują na uwzględnienie, dyrektor i tak może przydzielić omawianą funkcję. Zaniechanie lub nieprawidłowa realizacja wykonywania zadań wychowawcy mogą stanowić podstawę pociągnięcia nauczyciela do odpowiedzialności dyscyplinarnej (art. 75 ust. 1 w zw. z art. 6 pkt 1 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przedmiotów zawodowych (nauczyciel dochodzący) jest zatrudniany w naszej szkole na umowę o pracę na czas określony. W roku szkolnym 2016/17 zatrudniony był w wymiarze 6/18 etatu od 01.09.2016 do 30.06.2017 r. Został mu wypłacony ekwiawalent za 42 dni urlopu i świadczenie urlopowe proporcjonalne do wymiaru zatrudnienia i czasu pracy.
Aktualnie w roku szkolnym 2017/2018 jest zatrudniony w wymiarze 4/18 etatu na okres 01.09.2017r. do 31.12.2017 r. Czy w związu z powyższym należy się mu świadczenie urlopowe za te 4 m-ce? A ekwiwalent za urlop za 22 dni czy 23? Bo 5,6 dnia * 4 m-ce= 22,4 dni.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniach od 01.12.2020 r. do 25.06.2021 r. zatrudniałam w wymiarze 11/22 psychologa. Następnie od 01.09.2021 r. osoba dostała kolejną umowę na czas określony do 31.08.2022 r. i rozpoczęła awans zawodowy. Od marca 2022 r. w ramach współpracy z NFZ będziemy mieli świadczoną pomoc psychologiczną, w związku z tym chcę rozwiązać umowę z psychologiem z końcem lutego, oczywiście z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Czy muszę konsultować to ze związkami? Czy ich decyzja jest wiążąca?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka publicznej szkoły podstawowej prowadzi zdalnie zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze u ucznia (upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim). Zajęcia te są w ramach godzin ponadwymiarowych, czy należy tej nauczycielce wypłacić dodatek za warunki pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem dyplomowanym i pracuję w szkole ponadgimnazjalnej. Od dnia 20.11.2017 roku do dnia 19.11.2018 roku przebywałam na urlopie dla poratowania zdrowia. Po zakończeniu urlopu zdrowotnego skorzystałam z urlopu uzupełniającego w wymiarze 8 tygodni i wróciłam do pracy dnia 15.01.2019. Dyrektor przydzielił mi na rok szkolny 2018/2019 wymiar etatu w wysokości 18 godzin i 1,5 godziny nauczania indywidualnego. W 18 godzinnym wymiarze mam 10 godzin zajęć w klasach pierwszych i drugich oraz 8 godzin w klasach trzecich oraz 1,5 godzin nauczania indywidualnego w klasach trzecich (które kończą naukę 26.04. br). W tym tygodniu dowiedziałam się,że urlop dla poratowania zdrowia oraz urlop wypoczynkowy nie wliczają się do stosunku pracy, stąd moje uśrednienie godzin następuje od dnia powrotu do pracy i spadam z pensum 18/18 godzin na 16/18 godzin etatu, więc mam dwie możliwości albo zmienia mi się umowa o pracę albo mam do odrobienia 44 godziny zajęć dydaktycznych. Proszę o interpretację prawną tej sytuacji, czy faktycznie jest tak jak przedstawił to dyrektor. Chciałam tylko dodać, iż podczas przebywania przeze mnie na urlopie zarówno zdrowotnym jak i wypoczynkowym zastępował mnie inny nauczyciel, który miał uśrednienie takie, że nie spadał poniżej etatu, gdyż nauczanie indywidualne wliczało mu się w etat. Czy są przepisy określające liczbę okienek do etatu?
- Czy nauczyciel posiadający ukończone studia podyplomowe w zakresie historii może uczyć w ośmioletniej szkole podstawowej wos-u? W latach 1999-2007 uczył wos-u w gimnazjum, bo kwalifikacje uznał dyrektor szkoły, w aktach osobowych brak informacji o zbliżeniu lub uznaniu kwalifikacji.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe