Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel może odwołać się od treści oceny czyli uzasadnienia nie kwestionując oceny ? Nauczyciel odwołał się do kuratora oświaty od otrzymanej oceny pracy. Jednak w odwołaniu nie kwestionuje wysokości tej oceny, a jedynie niektóre treści uzasadnienia. Czy w takiej sytuacji zespół oceniający może zmienić treść i utrzymać dotychczasową ocenę? W rozporządzeniu jest mowa paragraf.6.5.,,Zespół może ustalić nowa ocenę lub podtrzymać ocenę kwestionowaną przez nauczyciela,,. Jak to należy rozumieć jeśli np. w tej sytuacji zespół oceniający zmienia nieco treść (zgodnie z oczekiwaniami nauczyciela ), a nie zmienia wysokości tej oceny. To kluczowe (w świetle cytowanego zapisu) jak interpretować wynik pracy zespołu oceniającego, który podtrzymuje ocenę wydaną przez dyrektora, zmieniając jej uzasadnienie. Czy to oznacza, że ustalił nowa ocenę czy ,,potrzymał ocenę kwestionowaną przez nauczyciela,,?
Rozporządzenie mówi jasno (o czym mowa w pytaniu), że zespół może ustalić nowa ocenę lub podtrzymać ocenę kwestionowaną przez nauczyciela. Szczegóły rozwiązań zawierają procedury poszczególnych zespołów powoływanych przez właściwego kuratora oświaty. Wg mojej opinii zapis ten dotyczy zmiany oceny lub jej podtrzymania.
Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 6a.; 2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel stażysta rozpoczynający pracę i zaczynający staż na nauczyciela kontraktowego, zatrudniony na czas określony- na zastępstwo może ubiegać się o zasiłek na zagospodarowanie?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel początkujący może kontynuować przygotowanie do zawodu nauczyciela, jeżeli z w drugim roku pracy pensum wynosi 6/18. Nadmieniam, że w pierwszym roku pracy pensum nauczyciela wynosiło 9/18 i rozpoczął przygotowanie do zawodu nauczyciela.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z dniem 01.09.2017 roku rozpoczął w naszej szkole awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego. Awans miał trwać do 31.05.2020 roku. Równolegle pracował kilka godzin w drugiej szkole. Od 01.09.2019 nauczyciel przeszedł do tej szkoły na etat, gdzie może kontynuować awans. W naszej szkole jest nadal zatrudniony w wymiarze 4 godzin tygodniowo. W obydwu szkołach były odrębne umowy o pracę (bez uzupełniania etatu). Czy w tej sytuacji powinien otrzymać ocenę pracy czy częściową ocenę dorobku zawodowego? Nie zmienił miejsca zatrudnienia.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Wiem, że dyrektor przedszkola niepublicznego nie może realizować awansu zawodowego jak stażysta i kontraktowy na stopień nauczyciela kontraktowego i mianowanego. Nie może też realizować tego awansu np. w szkole prowadzonej przez ten sam Organ Prowadzący, jeśli jego zatrudnienie dotyczy tylko przedszkola. Ale - jak wygląda sytuacja, gdy dyrektorem jest nauczyciel mianowany, który chce uzyskać stopień dyplomowanego ? Jeśli taki staż jest możliwy - to kto powinien zająć sie dokumentacją i złożeniem wniosku do Kuratorium - osoba zainteresowana czy Organ Prowadzący ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka złożyła do dyrektora wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego 25 lutego 2011 r., ponieważ przez Sąd została przywrócona do pracy. Czy można otworzyć jej staż? Jeżeli tak, to od kiedy liczyć okres odbywania stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe