Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel może zwolnić się z kilku godzin lekcyjnych (tłumacząc się koniecznością wizyty u lekarza specjalisty)? Jak rozliczyć godziny w sytuacji gdy nauczyciel spóźnił się do pracy usprawiedliwiając się awarią pociągu/autobusu?
Nie ma możliwości zwlaniania nauczyciela z zajęć, które powinien zrealizować. Nauczyciel może w razie niezdolności do pracy otrzymać zwolnienie od pracy od lekarza specjalisty. W innym przypadku powinien pisemnie usprawiedliwić swoją niebecność, a za nieprzepracowane godziny nie otrzyma wynagrodzenia - to samo dotyczy spóźnienia do pracy.
Zaistnienie okoliczności uniemożliwiających stawienie się do pracy, zobowiązuje pracownika do niezwłocznego powiadomienia pracodawcy o przyczynie i przewidywanym terminie nieobecności.
Absencja zobowiązuje pracownika do przedłożenia pracodawcy dowodu, z którego wynika, iż jego nieobecność może być usprawiedliwiona. Dowodami takimi są przede wszystkim zaświadczenia lub inne dokumenty wydane przez uprawnione organy.
Natomiast usprawiedliwienie nieobecności na podstawie oświadczenia pracownika następuje w razie konieczności sprawowania przez niego osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat ośmiu z powodu np. nagłego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza. Oświadczenie składa także pracownik, który nie stawia się do pracy po odbyciu podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło osiem godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny.
Jeżeli natomiast nieobecność spowodowana jest chorobą, dowodem usprawiedliwiającym jest zaświadczenie lekarskie, wystawione zgodnie z przepisami o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy.
Za nieprzestrzeganie przyjętego (w regulaminie pracy) sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania absencji w pracy pracodawca może udzielić pracownikowi upomnienia lub nagany. Natomiast za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia grozi kara pieniężna.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniłam osobę jako pomoc do uczniów niepełnosprawnych. Kadrowa przygotowała umowę na czas próbny. składniki umowy pensja zasadnicza i premia do 20%. ja uznałam, ze na razie nie ma podstaw do wypłacania premii, pani jeszcze nic nie zrobiła. Kadrowa stwierdziła, że skoro w umowie jest premia to musi ją otrzymać i to w zasadzie w wysokości 20% chyba, ze mam powody, aby przyznać niższą lub w ogóle. Do tej pory wszyscy moi pracownicy otrzymywali pełną premię,ale czy to oznacza, że nie mogę samodzielnie decydować o wysokości premii tylko za każdym razem muszę na piśmie informować kadry dlaczego premia jest niższa. Na przykład w ferie osoby przychodzą do pracy, wykonują jakieś zlecone prace lub są po prostu więc za to też pomocy należy się premia. bardzo proszę o wyjaśnienie, bo nie mogę dojęć do porozumienia z kadrową.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony w jednej szkole (macierzystej) w pełnym wymiarze na czas nieokreślony, natomiast w drugiej na 1/2 etatu na czas nieokreślony. Czy będzie przysługiwała mu 6- miesięczna odprawa, jeżeli: 1) dyrektor szkoły macierzystej wyrazi zgodę na dodatkowe zatrudnienie, ale w drugiej szkole nie będzie możliwości jego dalszego zatrudnienia (ze względu na wygaszenie gimnazjum)? 2) dyrektor macierzystej szkoły nie wyrazi zgody na podjęcie pracy w drugiej szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w niepełnym wymiarze tj. na 2/18 etatu na czas nieokreślony, w sąsiedniej szkole otrzymał decyzję dyrektora przejścia na urlop dla poratowania zdrowia. Co powinnam zrobić? Jakie decyzje można podjąć wobec nauczyciela, który jest na urlopie zdrowotnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mamy niż demograficzny. Chciałabym ograniczyć obsługę w szkole. Mam panią sprzątającą, która posiada już wiek emerytalny, ale tylko 24 lata stażu pracy. Jak wyliczyć jej przyszłą emeryturę? Czy mogę jako dyrektor zgłosić się do ZUS z prośbą o wyliczenie emerytury? Jednak, jeżeli nie będzie to korzystne dla pracownicy, nie chciałabym jej wysyłać na tę emeryturę, więc moje zapytanie ZUS nie byłoby jeszcze wiążące.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela, który jest na urlopie dla poratowania zdrowia od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. w szkole jest reorganizacja i zmniejsza się liczba oddziałów i etatów (od września ten nauczyciel będzie miał 12/18 etatu). Nauczyciel od września chciałby skorzystać z zaległego urlopu wypoczynkowego i odejść na świadczenie kompensacyjne (55 lat kończy 17 października 2019 r.) Nauczyciel również chciałby skorzystać z 9 miesięcznej odprawy emerytalnej- czy to prawo będzie mu przysługiwało w październiku? Czy korzystniej dla tego nauczyciela byłoby nie korzystać z zaległego urlopu wypoczynkowego i rozwiązać stosunek pracy a następnie czekać do osiągnięcia wieku tj. do 17 października i złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne? Czy to świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało przy braku stosunku pracy (jaka jest podstawa prawna)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe