Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel praktycznej nauki zawodu posiadający kwalifikacje zgodnie z paragrafem 6 ust. 3 rozp. MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575 ze zm.), tj. świadectwo dojrzałości i dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie zawodu, którego będzie nauczać, oraz przygotowanie pedagogiczne (150 godz.), może rozpocząć staż na stopień nauczyciela kontraktowego? Jeśli tak, to czy w uzasadnieniu można powołać się na art. 9.1. dot. wymagań kwalifikacyjnych na stanowisko nauczyciela? W jakiej formie wówczas uzupełnić wykształcenie nauczyciela (strona pierwsza aktu nadania)?
Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., zasadą jest, że stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje. Wyjątkowo, w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, mogą zostać określone wypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, uwzględniając w szczególności potrzeby kształcenia zawodowego. Taka szczególna sytuacja zachodzi w przypadku przedstawionym w pytaniu, ponieważ nauczyciel nie ukończył studiów wyższych ani zakładu kształcenia nauczycieli, ale posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela praktycznej nauki zawodu w branżowych szkołach I stopnia, branżowych szkołach II stopnia, technikach i szkołach policealnych, w tym w szkołach w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, ponieważ posiada świadectwo dojrzałości i dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie zawodu, którego będzie nauczać, oraz przygotowanie pedagogiczne (w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu niezbędny wymiar zajęć z zakresu przygotowania pedagogicznego wynosi nie mniej niż 150 godzin); ponadto do pracy w szkole nauczyciel powinien posiadać co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie, którego będzie nauczać, zgodnie z § 6 pkt 3 i § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2020 r., poz. 1289).
Na podstawie art. 9b ust. 1 pkt 1 KN warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 i 3 KN, odbycie stażu, zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela oraz: w przypadku nauczyciela stażysty – uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie. Stażem jest okres zatrudnienia nauczyciela w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w przepisach rozdziału 3a KN. Jeśli więc nauczyciel oprócz kwalifikacji wymienionych w pytaniu dodatkowo posiada co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie, którego będzie nauczać, oraz zostanie zatrudniony przynajmniej na ½ etatu najpóźniej w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć w roku szkolnym (art. 9d ust. 1 KN), będzie mógł realizować staż.
W przypadku takiego nauczyciela nie wskazuje się w dokumentacji art. 9 ust. 1 pkt 1 KN, ponieważ nauczyciel nie spełnia wymogów kwalifikacyjnych wymienionych w tym przepisie. Podstawę prawną określającą posiadane kwalifikacje sanowi art. 9 ust. 2 KN oraz § 6 pkt 3 ww. rozporządzenia. W akcie nadania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego w miejscu przeznaczonym na wykształcenie należy wymienić faktycznie posiadane kwalifikacje, wymienione w pytaniu, oraz dodatkowo informację o wymaganym stażu pracy w nauczanym zawodzie (załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, Dz.U. z 2020 r., poz. 2200).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontynuuje staż w innej placówce. Jaka jest podstawa prawna do informacji o kontynuacji stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego, który rozpoczął staż 01.09.2016 r. i kończy w tym 2019 r. otrzymać powinien ocenę awansu zawodowego (wg starych przepisów, tak jak rozpoczął staż) czy ocenę pracy zgodnie z przepisami z września 2018 r. ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o udzielenie mi informacji dotyczącej awansu zgodnie ze „starymi” zasadami. Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego 1 września 2020 r. Od 1 listopada 2022 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, a 3 grudnia 2022 r. urodziła dziecko. Do pracy zamierza wrócić 1 września 2024 r. Jak to się przełoży na jej awans zawodowy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem przedszkola niepublicznego. Moje cztery nauczycielki właśnie zakończyły staż na nauczyciela kontraktowego, ja jestem również opiekunem stażu tych pań. Czy skład komisji może być dwu osobowy? Czyli ja jako dyrektor i opiekun w jednej osobie i przewodnicząca zespołu wychowawczego (jak w takiej sytuacji naliczać punkty)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik ubiegający się o stopień nauczyciela dyplomowanego rozpoczął staż 01.09.2017. Obecnie złożył wypowiedzenie i stosunek pracy zostanie zakończony 31.08.2018. Czy w takiej sytuacji należy przyjąć, że staż zakończył się 31.08.2018 czy z końcem zajęć dydaktycznych 22.06.2018?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe