Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o udzielenie mi informacji dotyczącej awansu zgodnie ze „starymi” zasadami. Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego 1 września 2020 r. Od 1 listopada 2022 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, a 3 grudnia 2022 r. urodziła dziecko. Do pracy zamierza wrócić 1 września 2024 r. Jak to się przełoży na jej awans zawodowy?
Art. 10 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730) określa, że nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych, czyli wg zapisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) obowiązujących do dnia 31 sierpnia 2022 r.
Staż rozpoczęty 1 września 2020 r. planowo powinien zakończyć się 31 maja 2023 r.
Zgodnie z art. 9d ust. 5 i ust. 5a Karty Nauczyciela w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r. w przypadku czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, oraz w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności.
Jeżeli jednak czas trwania nieobecności jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Nieobecność (zgodnie z informacją z pytania) trwa od dnia 1 listopada 2022 r. i ma zakończyć się 1 września 2024 r. – czyli ma wynieść rok i 10 miesięcy – zatem nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Może go rozpocząć 1 września 2024 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka odbywa staż na nauczyciela mianowanego, ten staż uległ już wydłużeniu, ponieważ była na urlopie macierzyńskim. Staż powinien trwać do 21 marca tego roku. Od 25 stycznia nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim, które ma do 23 lutego. Czy aby mogła dokończyć ten staż wystarczy, że przerwie zwolnienie lekarskie na 1 dzień (24 lutego)? Czy może w tym dniu wziąć opiekę nad dzieckiem? Oraz czy jeżeli kolejne zwolnienie lekarskie będzie od 25 lutego, aż do momentu rozwiązania, to czy staż nie ulegnie wydłużeniu? Oraz czy może podejść w lipcu do egzaminu podczas przebywania na urlopie macierzyńskim?
- W przedszkolu niepublicznym 2 nauczycielki odbywają staż na nauczyciela kontraktowego. Nauczycielem mianowanym jest tylko dyrektor przedszkola, który jest jednocześnie opiekunem stażu. Czy do komisji kwalifikacyjnej może być powołany nauczyciel dyplomowany ze szkoły, który nie jest pracownikiem tego przedszkola? Problemem jest brak kadry, by móc powołać komisję kwalifikacyjną w moim przedszkolu. Czy niezbędna jest opinia Rady Rodziców?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mamy zatrudnioną nauczycielkę w naszej szkole od 01.09.2017r. do 31.08.2018r.
Będąc zatrudniona w innych szkołach tj.
- w 1 placówce 01.09.2015r. rozpoczęła awans zawodowy na nauczyciela mianowanego i otrzymała ocenę cząstkową pozytywną ;
- od 01.09.2016r. zatrudniona następnej szkole ma ocenę opisową bez kwalifikacji pozytywną/negatywną.
Złozyła wniosek w naszej szkole o kontynuacje awansu zawodowego dnia 20.09.2017r. bez oceny cząstkowej, czy może realizować w naszej szkole staż.
dziekuję za pomoc
Teresa Zgrabka
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel od roku 2003 posiada kwalifikacje przygotowania pedagogicznego. W roku 2004 uzyskał tytuł mgr z kierunku: nauki o rodzinie, w roku 2007 uzyskał licencjata z filologii angielskiej. W roku 2011 podpisana została umowa o pracę na stanowisku nauczyciela języka angielskiego-awans zawodowy stażysta. Po odbytym stażu w roku 2012 uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego. W roku 2015 rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego.Czy powinien podwyższyć swoje kwalifikacje poprzez dokończenie kształcenia, tak aby otrzymać tytuł mgr filologii angielskiej. Czy fakt, że został zatrudniony na czas nieokreślony na powyższe stanowisko w roku 2011 ma znaczenie? Czy może ubiegać się o awans na nauczyciela mianowanego, jeżeli odbywa staż jako nauczyciel języka angielskiego mając mgr z nauki o rodzinie? Czy może przystąpić do powyższego egzaminu? Cała sytuacja powstała w momencie sprawdzania akt osobowych odnośnie posiadanych kwalifikacji zawodowych. Czy w związku z powyższym w dniu kiedy wynikła dana sytuacja Dyrektor powinien zawiadomić nauczyciela o konieczności podwyższenia wykształcenia do stopnia mgr i wystąpić do Kuratorium o zgodę na zatrudnienie nauczyciela bez wymaganych kwalifikacji. Proszę o wyjaśnienie tego zagadnienia oraz proszę o podanie podstawy prawnej.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Przedszkole publiczne zatrudnia nauczyciela, który kończy awans w tym roku na nauczyciela mianowanego. Pełni również funkcje wicedyrektora (dyrektor niepedagogiczny). Wymiar pensum to 21 godzin (wychowanie przedszkolne), 4 godziny nadzoru oraz 6 godzin nadgodzin. Czy nauczyciel w swoim sprawozdaniu powinien wykazywać to, co dotyczy działań nauczyciela czy również wpisać działania wicedyrektora?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe