Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia może startować w konkursie na dyrektora szkoły?
Urlop dla poratowania zdrowia został uregulowany w art. 73 Karty Nauczyciela. Przepis art. 73 ust. 7 ustawy zakazuje jedynie podejmowanie w czasie urlopu zdrowotnego innego stosunku pracy lub innej działalności zarobkowej. Nie zabrania zaś samego uczestniczenia przez niego w konkursie na stanowisko dyrektora.
Kandydat na dyrektora musi spełniać warunki zdrowotne
Wymagania dotyczące ubiegania się o stanowisko dyrektora szkoły zostały określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 27 października 2009 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek.
Zgodnie z § 1 pkt 5 rozporządzenia stanowisko dyrektora może zajmować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, który spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym.
Prace komisji konkursowej prowadzone są zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 8 kwietnia 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej.
Komisja konkursowa dokonuje analizy dokumentów złożonych przez kandydatów, odnosząc się do zapisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 27 października 2009 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek.
Do oferty konkursowej należy dołączyć zaświadczenie lekarskie
Do oferty konkursowej załącza się wymagane zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku dyrektora (§ 1 ust. 2 pkt 4 lit. f rozporządzenia z 8 kwietnia 2010 r.).
Ocena dokumentacji należy do komisji konkursowej
Z kolei urlop dla poratowania zdrowia został uregulowany w art. 73 Karty Nauczyciela. Przepis art. 73 ust. 7 ustawy zakazuje jedynie podejmowanie w czasie urlopu zdrowotnego innego stosunku pracy lub innej działalności zarobkowej. Nie zabrania zaś samego uczestniczenia przez niego w konkursie na stanowisko dyrektora.
Zatem jeżeli kandydat przebywający na urlopie zdrowotnym przedstawi zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji kierowniczej i spełnia pozostałe warunki może brać udział w konkursie.
Zwracam uwagę, że jest to dość kontrowersyjne stanowisko. Jednak ocena dokumentacji należy do komisji konkursowej.
W opisanym przypadku może być problem również z ewentualnym powierzeniem stanowiska, bowiem przepisy nie przewidują przerwania urlopu zdrowotnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry, od września tego roku nauczycielka matematyki uzupełnia etat w mojej szkole. W szkole macierzystej realizuje 13/18 matematyki, w mojej 5/18. Oprócz tego w mojej placówce uczy 6 godzin matematyki na podstawie umowy na czas określony. Czy można wypłacać jej dodatek wiejski, skoro razem uczy 9 godzin matematyki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wychowawca w internacie może pełnić dyżur dłużej niż 12 godzin w związku z zastępstwem za chorego wychowawcę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór powołania na stanowisko głównego księgowego w szkole.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo wyliczyć liczbę dni opieki (art. 188 KP) proporcjonalnie do zatrudnienia. Proszę o zobrazowanie na przykładzie. Np pracownika administracyjnego pracującego na 0,8 etatu i nauczyciela pracującego na 10/18 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września 2017 r. nauczyciele, pracownicy niebędący nauczycielami, zatrudnieni w dotychczasowej sześcioletniej szkole podstawowej, stają się odpowiednio nauczycielami, pracownikami niebędącymi nauczycielami, zatrudnionymi w ośmioletniej szkole podstawowej.(art.234). Zadaniem Dyrektora dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej, w terminie do 15 maja 2017 r., jest poinformowanie na piśmie o tej zmianie nauczycieli, pracowników niebędących nauczycielami. Czy moglibyście Państwo pomóc sformułować takie pismo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe