Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel przebywający na urlopie macierzyńskim może złożyć wniosek o otwarcie stażu o awans zawodowy?
Tak. Nauczyciel może rozpocząć staż w czasie urlopu macierzyńskiego. Zatem w opisanym przypadku, jeżeli nauczyciel spełnia pozostałe kryteria i złoży wniosek powinien rozpocząć staż pomimo, że fizycznie nie przebywa w szkole.Nauczyciel musi być zatrudniony
Karta Nauczyciela nie wymaga bowiem świadczenia pracy w dniu złożenia podania o awans, a jedynie bycie zatrudnionym. Nauczyciel przebywający na urlopie macierzyńskim jest zatrudniony.
Staż może być przedłużony
Staż rozpoczęty pomimo nieobecności nauczyciela w pracy ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności, jeżeli jest ona dłuższa niż miesiąc, ale krótsza niż rok.
W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Staż nauczyciela ulega przedłużeniu o okres jego nieobecności w pracy z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- zwolnienia od obowiązków świadczenia pracy,
- urlopu innego niż urlop wypoczynkowy (np. urlopu macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego, rodzicielskiego).
Jeśli nieobecność trwa:
- nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tych nieobecności (nieobecność krótsza niż miesiąc nie ma wpływu na termin zakończenia stażu),
- dłużej niż rok nauczyciel jest zobowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Przedłużenie stażu należy liczyć od 1 czerwca
Jeżeli staż wymaga przedłużenia, to dyrektor powinien wyznaczyć ostateczny termin jego zakończenia (uwzględniający okresy jego przedłużenia). Staż przedłuża sie licząc od dnia, kiedy miał się skończyć, czyli po upływie wymaganego okresu od jego rozpoczęcia, a nie od dnia powrotu nauczyciela do pracy po okresie nieobecności czy urlopu.
W związku z tym, że staż w normalnym trybie kończy się z dniem 31 maja danego roku, przedłużenie stażu należy liczyć od 1 czerwca, czyli od kolejnego dnia po dniu zakończenia stażu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 01.09.2016 do 31.08.2017r. zatrudniliśmy nauczyciela stażystę na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela (bez kwalifikacji pedagogicznych). Nauczyciel z przyczyn od niego niezależnych nie uzyskał kwalifikacji pedagogicznych do końca roku szkolnego. Uzyska je w październiku lub listopadzie 2017r. Nauczyciela zatrudnimy w roku szkolnym 2017/2018. Bardzo proszę o radę kiedy nauczyciel będzie mógł odbyć rozmowę kwalifikacyjną na awans zawodowy nauczyciela kontraktowego? Od kiedy powinnam wypłacać wynagrodzenie jak dla nauczyciela kontraktowego? Czy po 31.05.2017r. powinnam wypłacać dodatek funkcyjny dla opiekuna stażu w/w nauczyciela, jeśli tak to do kiedy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Prosiłam już o odpowiedź na pytanie: Czy trwająca w czasie stażu nieobecność nauczyciela 36 dni w czasie wakacji przedłuża jego staż?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel stażysta pomimo wielu przypomnień ze strony opiekuna stażu i dyrektora nie złożył do 30.06. sprawozdania z odbytego stażu. Dnia 2 lipca otrzymał pisemną informacje ,że nie zostanie wszczęta procedura awansu zawodowego. Następnego dnia czyli 3 lipca złożył sprawozdanie. Sprawozdanie nie odzwierciedla tego co robił ( w dużej mirze " ściągnięte" z internetu). Czy mam rozpocząć postępowanie związane z awansem? Do dnia dzisiejszego nie wpłynął taki wniosek od tego nauczyciela.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może poprosić nauczyciela, który rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego we wrześniu 2010 r. o przedłożenie dokumentacji, jaką do tej pory sporządził? A także od opiekuna stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Kontynuacja pytania:
Czy zatrudniając nauczyciela na czas określony od 1.09 do 30.06 (cel zawarcia umowy - zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie zdrowotnym) mogę rozpocząć mu awans zawodowy na stopień nauczyciela kontraktowego ? Rok szkolny trwa od 1.09 do 31.08 nauczyciel ten będzie pracował niepełen rok, ale w pełnym wymiarze czasu pracy czyli 18/18.
Nauczyciel zostałby zatrudniony na zastępstwo od 01.09. do 30.06., a powinien do 31.08. Oznacza to, że zostałby zatrudniony niezgodnie z przepisami ustawy. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego, bowiem nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć. Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – w każdym następnym roku kalendarzowym. Nauczycielowi należy zatem należały umożliwić realizację stażu przez okres 1 roku szkolnego.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności Rozdział 3a Awans zawodowy nauczycieli, art. 64, art. 65.
Nowy nauczyciel został zatrudniony od 1.09 do 30.06 dlatego, że pracownik, który skorzystał z urlopu dla poratowania zdrowia otrzymał orzeczenie lekarskie w takim terminie. Czy w związku z tym dyrektor powinien i tak dać zatrudnienie nowej osobie do 31.08 ? przecież tek drugi pracownik wrócił 1 lipca a temu nowemu wypłacono ekwiwalent za urlop. Czy wobec tego jak się stało awans zawodowy tego nowego jest nieważny ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe