Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel przebywający w izolacji może pracować zdalnie?
Na wstępie podkreślenia wymaga fakt, że czym innym jest kwarantanna, a czym innym izolacja. Na kwarantannę kierowana jest osoba zdrowa, która miała kontakt z zakażonym. Z kolei w izolacji muszą pozostawać pracownicy, którzy otrzymali pozytywny wynik testu na COVID-19. Oznacza to, że są to osoby chore, które co do zasady nie powinny świadczyć pracy. Zasady pracy zdalnej w izolacji nie są w ogóle poruszane w przepisach. Dlatego też pracodawca musi bardzo uważać, żeby nie narazić się na odpowiedzialność z tytułu ciężkiego naruszenia praw pracowniczych. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o to, żeby to pracownik będący w izolacji zabiegał o to, żeby pracować. W żaden sposób nie może być do tego nakłaniany. Nawet gdy sam pracownik zabiega o to, żeby normalnie świadczyć pracę podczas choroby, nie gwarantuje to pracodawcy spokoju. Dlatego praca zdalna w izolacji jest obarczona dużym ryzykiem.
W tej sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii:
„Pracownik, który podlega izolacji – inaczej niż w przypadku osoby przebywającej na kwarantannie – jest osobą chorą, czyli co do zasady niezdolną do wykonywania pracy ze względu na swój stan zdrowia. To oznacza, że w okresie izolacji chory pracownik nie powinien wykonywać pracy. Jeżeli jednak pracownik, który wykonuje pracę zdalną, nie jest objęty świadczeniem z tytułu choroby, może być skierowany do jej wykonywania oraz będzie uprawniony do wynagrodzenia za pracę wykonaną na podstawie art. 80 Kodeksu pracy”.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony od 01.09.2005r. cały etat 18/18. Od dnia 01.09.2015 do 31.08.2016 propozycja ograniczenia zatrudnienia na 10/18 etatu. W przyszłym roku szkolnym nie będzie dla nauczyciela godzin. Czy wręczyć mu wypowiedzenie na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2, które upłynie 31.08.2016 r., czy w związku z niepełnym etatem wypowiedzenie na podstawie art. 27 Karty Nauczyciela? Czy nauczycielowi należy się 3 miesięczna odprawa? Czy może skorzystać ze stanu nieczynnego przez okres 6 miesięcy ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie jakie pensum należy zastosować do godzin doradztwa zawodowego, których realizacja wynika z ramowego planu nauczania (10 godzin na klasę w klasach 7 i 8) w stosunku do nauczyciela zatrudnionego w szkole jako nauczyciel pedagog w pełnym wymiarze godzin (posiada także kwalifikacje do prowadzenia zajęć doradztwa zawodowego) w przypadku powierzenia temu nauczycielowi realizacji godzin doradztwa zawodowego jako ponadwymiarowych - czy godziny powinny być rozliczane z pensum 18-godzinnego jako lekcje wynikające z ramowego planu nauczania czy też 22-godzinnego jak wynika z pensum doradcy zawodowego? Pragnę podkreślić, iż nauczyciel nie jest zatrudniony w szkole jako doradca zawodowy, jedynie ma powierzone godziny ponadwymiarowe a zatrudniony jest na stanowisku pedagoga szkolnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Adopcja a urlop macierzyński/rodzicielski. Bardzo proszę o wszelkie informacje dotyczące praw pracownika (nauczycielka oddziału przedszkolnego) oraz obowiązków pracodawcy w związku z adopcją dziecka przez pracownika (dziecko w wieku do 1 roku). Jakich dokumentów należy wymagać od pracownika, jaki jest wymiar urlopu, jakie terminy obligują strony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy z wykształceniem wyższym magisterskim został zatrudniony w szkole na 16/18 etatu od dnia 04.09.2018 r. Jak wyliczyć wynagrodzenie zasadnicze tego nauczyciela w niepełnym miesiącu?
- Nauczycielka posiadająca stopień naukowy doktora oraz zaświadczenie z uczelni o 5-letnim okresie pracy w szkole wyższej została zatrudniona w naszej szkole na umowę o pracę na podstawie art. 9a ust. 5 KN. Po uznaniu, że stopień nauczyciela mianowanego nauczycielka uzyskała z mocy prawa, a potwierdzenie tego faktu to tylko formalność, została zatrudniona od 1.09.2020 r. z uwzględnieniem stopnia nauczyciela mianowanego. Nauczycielka 2.09.2020 r. złożyła wniosek do organu prowadzącego o wydanie aktu awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Niestety zdaniem zarówno organu prowadzącego, jak i MEN, do którego zwróciła się również, powinna być zatrudniona na uczelni na podstawie umowy o pracę. Odpowiedź z MEN nauczycielka otrzymała 31 grudnia 2020 r., a organ prowadzący nie wydał decyzji do dnia dzisiejszego. W dniu 30.10.2020 r. nauczycielka została poinformowana przez szkołę pismem, że w związku z brakiem decyzji o nadaniu stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego będzie otrzymywała wynagrodzenie nauczyciela stażysty. W jaki sposób należy uregulować prawnie zatrudnienie nauczycielki? Czy w tym przypadku można zastosować porozumienie zmieniające z datą wsteczną od 1.09.2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe