Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel przebywający w szpitalu (długotrwałe leczenie} może przejść na urlop dla poratowania zdrowia zamiast na zwolnienie L4?
Odpowiedź jest uzależniona od rodzaju schorzenia nauczyciela oraz od uzyskania wymaganego orzeczenia lekarza medycyny pracy. Na podstawie art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, urlop dla poratowania zdrowia jest udzielany w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę. Ponadto o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę, orzeka lekarz posiadający uprawnienia do wykonywania badań profilaktycznych, wykonujący działalność w jednostce służby medycyny pracy, z którą szkoła zawarła umowę o wykonywanie tych badań (art. 73 ust. 10 KN). Nauczyciel może w czasie nieobecności w pracy złożyć pisemny wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, a dyrektor ma obowiązek wystawienia skierowania na badanie lekarskie w ciągu 7 dni do ww. lekarza medycyny pracy (art. 73 ust. 10a KN). Uprawniony lekarz wydaje orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, określające czas potrzebny na przeprowadzenie zalecanego leczenia albo o braku potrzeby skorzystania z urlopu (art. 73 ust. 10 b KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik niepedagogiczny przebywał w okresie 22.10.1977 r. do 22.10.1980 r. na urlopie bezpłatnym, jak wynika to ze świadectwa pracy (z innych dokumentów wynika, że był to urlop bezpłatny w związku z wychowywaniem dziecka). Czy w tej sytuacji powinnam zaliczyć okres ten do naliczenia nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dnia 10.02.2015 r. została wypłacona nagroda jubileuszowa pracownikowi niepedagogicznemu. Dnia 02.03.2015 zostały przyznane podwyżki dla pracowników niepedagogicznych z wyrównaniem od 01.02.2015 r. Czy w takim przypadku powinno się wyrównać nagrodę jubileuszową?
- Mamy pracowników praktycznej nauki zawodu zatrudnionych na podstawie art.15 ust.2 Prawo Oświatowe. Wymiar ich urlopu ustalam jak z kodeksu pracy. Niestety nie wiem jak ten urlop rozliczyć? Osoba pracuje na cały etat czyli 22/22. Ile mam odpisać godzin urlopu za każdy dzień pracy? Tyle ile faktycznie przypada na jego dzień pracy wynikający z planu lekcji? Czy przyjąć tak jak w kodeksie 1 dzień urlopu=8 godzin?
- Czy nauczycielka, która ukończyła studia magisterskie z historii i podyplomowe z matematyki może pełnić funkcje wicedyrektora w Zespole Szkół (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum)? Czy dyrektorem w takim zespole może być osoba, która ukończyła nauczanie początkowe i kurs kwalifikacyjny z biblioteki? Przeczytałam na jakimś forum, że takie osoby nie mogą być dyrektorem w gimnazjum!
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony od 01.01.2019 r. do dnia 03.06.2019 r. łączyła urlop rodzicielski z pracą w wymiarze ½ etatu, od 04.06.2019 r. rozpoczęła pracę w pełnym wymiarze godzin(etat). W okresie od 04.08.2019 r. do 18.08.2019 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Zakładając, że do końca 2019 r. będzie pracowała na całym etacie czy będzie jej przysługiwała „13” za 2019 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe