Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel uczący j. angielskiego w przedszkolu musi mieć zdany egzamin FCE Poziom B2 z języka angielskiego, czy wystarczy kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe z nauczanego jerzyka? I jak zmienią się w tym zakresie przepisy po 2020 roku?
Zgodnie z art. 28a rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2015 r., poz. 1264) do dnia 31 sierpnia 2020 r. kwalifikacje do nauczania języków obcych w przedszkolach posiada osoba, która ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach oraz legitymuje się świadectwem znajomości danego języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym np. FCE z oceną A lub B (w pytaniu nie podano oceny nauczyciela). Po tym terminie kwalifikacje do nauczania języka obcego będą musiały zostać uzupełnione do poziomu tych wymienionych w § 11 rozporządzenia, m.in.: studia magisterskie lub licencjackie na kierunku filologia lub lingwistyka stosowana w zakresie języka angielskiego; studia wyższe na dowolnym kierunku (specjalności) i świadectwo złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II (wymienione w załączniku do rozporządzenia) lub świadectwo znajomości danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym (wymienione w załączniku do rozporządzenia, nie jest nim certyfikat FCE), ewentualnie świadectwo znajomości danego języka obcego w stopniu co najmniej podstawowym (np. FCE z oceną A lub B) i dodatkowo ukończone studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym od 1.09.2010 do 31.08.2011 czy należy się urlop uzupełniający ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął pracę 1 września 1982 roku. Z dniem 1 września 2012 roku nabywa prawo do nagrody jubileuszowej. Również z dniem 1 września obowiązuje nowa tabela wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Czy wysokość nagrody jubileuszowej oblicza się już z tej nowej tabeli, czy z wynagrodzenia sierpniowego? Czy wlicza się również dodatek funkcyjny, jeśli nauczyciel objął funkcje kierownika z dniem 1 września 2012 roku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu nieferyjnym należą się nauczycielowi 4 dni wolne na żądanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwracamy się z prośbą o poradę dotyczącą wypłaty jubileuszu dla nauczyciela. Dotyczy dwóch pracowników. Pierwszy w dniu 2 września 2023 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej – 20-lecie pracy. Drugi nauczyciel w dniu 3 września 2023 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej – 25-lecie pracy. Jubileusz został naliczony tylko od pensji zasadniczej, nie uwzględniono do nagrody godzin ponadwymiarowych, które przyznano w miesiącu wrześniu. Udano się do kadr Organu Prowadzącego w celu wyjaśnienia sprawy, otrzymano odpowiedź, że do jubileuszu nie wliczono godzin ponadwymiarowych, ponieważ nie wypracowano ich w nowym roku szkolnym. Dodam, iż pensja zasadnicza jest wypłacana z góry więc nie jest to składnik wypracowany, a mimo to wysokość nagrody na jej podstawie naliczono. Na mocy obowiązujących przepisów składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu. Zatem nagroda jubileuszowa wypłacana jest z dołu w ostatnim dniu miesiąca, w którym nauczyciel nabył do niej prawo. Nauczyciel nabył to prawo do nagrody 2 września 2023 roku, czyli powinna ona według zasady prawa zostać wypłacona 30 września z dołu po wypracowaniu całej miesięcznej pensji zasadniczej i godzin ponadwymiarowych przydzielonych nauczycielowi w planie w miesiącu wrześniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony musi prosić o zgodę dyrektora na dodatkowe zatrudnienie? Nie jest to umowa o pracę lecz umowa zlecenie (na przeprowadzenie zajęć w określonej liczbie godzin).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe