Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony w placówce nieferyjnej (przedszkole) może wziąć urlop w każdym czasie? Jeżeli tak to czy zastępujący go inny nauczyciel będzie miał wypłacone za godziny ponadwymiarowe. Czy dyrektor musi stworzyć plan urlopów dla nauczycieli?
Zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów (art. 64 ust. 3).
Kwestię planu urlopów regulują przepisy kodeksu pracy (art. 161 i dalsze).
Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego na żądanie (4 dni).
Nauczyciel przedszkola wykorzystuje zatem urlop wypoczynkowy według ustalonego planu urlopów na dany rok. W przypadku korzystania przez nauczyciela z urlopu "na żądanie" w trakcie rocznej pracy przedszkola, zastępujący go nauczyciel powinien otrzymać wynagrodzenie za przepracowane godziny ponadwymiarowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka biblioteki urodzona 28 kwietnia 1955 roku złożyła do dyrektora szkoły informację w dniu 22.12.2015 roku, że po osiągnięciu wieku emerytalnego i uzyskaniu prawa do emerytury potwierdzonego przez ZUS zamierza odejść na emeryturę z końcem lutego lub na początku marca 2016 roku.W/w nauczycielka ma 17 lat stażu pracy jako bibliotekarz w bibliotece miejskiej oraz 25 lat stażu pracy jako nauczyciel biblioteki Proszę o odpowiedź na następujące pytania: 1) Jaka jest rola dyrektora w tym przypadku? ; 2) Czy rozwiązanie stosunku pracy odbywa się na wniosek pracownika? ; 3) Czy w świetle nowych przepisów emerytalnych-nauczycielka, która osiągnęła wiek 60 lat i 10 m-cy, do tej pory pozostaje w stosunku pracy, czy w każdej chwili może ona odejść na emeryturę, czy po przekroczeniu jakiegoś terminu ta osoba będzie musiała pracować do 67 lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację sytuacji w odniesieniu do k.p.
1. Nauczyciel, pomimo obowiązku obecności na rozpoczęciu roku szkolnego (dodam, że zgodnie z planem lekcji w tym dniu nauczyciel ma zajęcia lekcyjne), nie stawił się w pracy. W uzasadnieniu poinformował, że miał wizytę lekarską i może dostarczyć zaświadczenie. Nauczyciel nie usprawiedliwił swojej nieobecności wcześniej. Czy jest to naruszenie przepisów dot. organizacji, dyscypliny pracy, nierespektowania decyzji dyrektora, gdyż dwa dni wcześniej na radzie pedagogicznej było wyraźnie to zaznaczone? Jakie konsekwencje służbowe może ponieść?
2. Nauczyciel w danym dniu ma dwie godziny lekcyjne, które rozdziela tzw. okienko. Nie realizuje drugiej godziny lekcyjnej, tylko przekazuje klasę innemu nauczycielowi. Oczywiście nie informuje nikogo z kadry zarządzającej i nie otrzymuje zgody na wyjście. Zgłasza ten fakt wyłącznie w sekretariacie. Dodam, że nauczyciel ma bezpośrednie nry telefonów do osób z kadry zarządzającej, a jedna z nich była obecna na terenie szkoły. Czy jest to naruszenie przepisów dot. organizacji, dyscypliny pracy? Jakie konsekwencje służbowe może ponieść?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałam pozwolenie na zatrudnienie asystenta nauczyciela w wymiarze 1/2 etatu tj. 20 godzin tygodniowo.
Proszę o odpowiedź:
- co z praca w ferie,
- czy mogę mu zlecać zastępstwa doraźne w klasach I -III,
- jak obliczać urlop.
Mam kłopot bo nie wiem czy traktować go jak nauczyciela, czy jak pracownika samorządowego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka z 30 letnim stażem w wieku 56 lat jest pod ochroną? Czy można jej ograniczyć etat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy nauczyciel dyplomowany, zatrudniony przez mianowanie, 30 lat pracy, wiek :54 lata przebywający na urlopie bezpłatnym od 01.09.2013 r. do 31.08.2014 r. może otrzymać wypowiedzenie z pracy ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe