Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony w szkole samorządowej na etacie może jednocześnie pełnić funkcje dyrektora szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie na umowę z KP z zapisem w umowie o "nienormowamym" czasie pracy. W szkole "stowarzyszeniowej" utworzone jest stanowisko wicedyrektora, który przejmuje obowiązki podczas nieobecności dyrektora. Zaznaczę, że Organy Prowadzące wyraziły zgodę na "podwójne" zatrudnienie.
Nie ma prawnych przeszkód do tego, aby nauczyciel został dodatkowo zatrudniony, w tym na stanowisku dyrektora szkoły stowarzyszeniowej. Dyrektorowi należy ustalić któryś z systemów czasu pracy określonych w kodeksie pracy. W przepisach KP nie funkcjonuje pojęcie nienormowanego czasu pracy. Normy czasu pracy są ustawowo określone, a systemy czasu pracy nie mogą naruszać tych norm. W opisanej sytuacji można zastosować system zadaniowego czasu pracy. Zgodnie z art. 140 KP, w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel jest chroniony przez związki zawodowe, jego zachowanie jest karygodne, dyrektora lekceważy, pisze skargi, które nie mają potwierdzenia w kontrolach, obraża nauczycieli, krytykuje ich w oczach uczniów. Co można zrobić, każde zwrócenie uwagi odbiera jako nagonka na jego osobę. Proszę o pomoc, gdyż działania nauczyciela wspomagane przez związki powodują ciężką sytuację w szkole.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku ze zwiększeniem pensum pedagoga szkolnego z 20 do 22 godzin na podstawie uchwały Rady Miasta od 1 września 2018 r.:
1. dyrektor szkoły powinien wypowiedzieć nauczycielowi (wypowiedzenie zmieniające) warunki pracy w zakresie obowiązującego pensum?
2. czy w przypadku nie przyjęcia przez nauczyciela nowych warunków (zwiększonego pensum) następuje rozwiązanie umowy o pracę?
3. czy w sytuacji rozwiązania umowy o pracę nauczycielowi przysługuje odprawa i w jakiej wysokości?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony od 15.04.2015 do 28.04.2015. Otrzymał ekwiwalent pieniężny za 6 dni urlopu wypoczynkowego. Okres pracy zaokrągliłam do 1 m-ca w górę i 5,6 dni należnego urlopu za 1 miesiąc zaokrągliłam do 6 dni. Czy dobrze ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy przy powierzeniu stanowiska wicedyrektora i kierownika świetlicy w szkole powinno się sporządzić zarządzenie dyrektora szkoły w sprawie powierzenia stanowisk kierowniczych, czy nie jest ono obowiązkowe?
- Nauczycielka odbywa staż na nauczyciela mianowanego, ten staż uległ już wydłużeniu, ponieważ była na urlopie macierzyńskim. Staż powinien trwać do 21 marca tego roku. Od 25 stycznia nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim, które ma do 23 lutego. Czy aby mogła dokończyć ten staż wystarczy, że przerwie zwolnienie lekarskie na 1 dzień (24 lutego)? Czy może w tym dniu wziąć opiekę nad dzieckiem? Oraz czy jeżeli kolejne zwolnienie lekarskie będzie od 25 lutego, aż do momentu rozwiązania, to czy staż nie ulegnie wydłużeniu? Oraz czy może podejść w lipcu do egzaminu podczas przebywania na urlopie macierzyńskim?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe