Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciela, który jest radnym gminnym w innej gminie niż szkoła w której pracuje, powinnam zwalniać na sesje rady i zebrania komisji? Czy powinnam mu zapewnić pełny etat, mimo ograniczenia w zatrudnieniu innych nauczycieli?
Dyrektor jest zobowiązany zwalniać od pracy nauczyciela, który jest radnym innej gminy, niż ta, w której znajduje się szkoła, w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach kolegialnych organów gminy, w tym na sesje rady i zebrania komisji (art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.).
Z treści pytania nie wynika wymiar zatrudnienia nauczyciela. W razie zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć, obniżenie wymiaru zatrudnienia wymaga zgody nauczyciela uzyskanej w oparciu o art. 22 ust. 2 KN (gdy podstawę prawną stosunku pracy stanowi mianowanie) lub art. 11 k.p., gdy strony dokonują porozumienia zmieniającego umowę o pracę. Dokonanie zmniejszenia wymiaru zatrudnienia przez dyrektora jest dopuszczalne tylko w odniesieniu do nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na część etatu w trybie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 ust. 2 k.p.) i wymaga uprzedniego uzyskania zgody rady gminy, której radnym jest nauczyciel (art. 25 ust. 2 ustawy w zw. z art. 42 ust. 1 k.p.). Jeśli natomiast nauczyciel jest zatrudniony na część etatu, dyrektor nie ma obowiązku zwiększenia wymiaru zatrudnienia do pełnego etatu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń klasy 1 Szkoły Podstawowej otrzymał negatywną ocenę z osiągnięć edukacyjnych na koniec roku. Posiada wiele nieobecności. Rodzice wyrazili zgodę na pozostawienie go w klasie 1. Czy zatem Rada Pedagogiczna na wniosek wychowawcy klasy ma ustalić 2 uchwały: 1) o nie klasyfikowaniu ucznia; 2) o nie promowaniu ucznia? Czy wystarczy ogólnie uchwała o powtórzeniu klasy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy i w jakim terminie Zarząd Stowarzyszenia prowadzącego publiczną szkołę podstawową powinien podjąć uchwałę o przekształceniu szkoły sześcioletniej w ośmioletnią?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy placówka, w której realizowane jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka powinna przechowywać u siebie oryginały tych dokumentów? Jak długo? Czy rodzic może odmówić pozostawienia w przedszkolu oryginałów orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i opinii WWR? Jaka jest podstawa prawna?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W ustawie o systemie oświaty w art. 5a ust. 4 został określony obowiązek sporządzania i przedstawiania informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w tym także wyniki egzaminu gimnazjalnego, zgodnie z którym: „Organ wykonawczy JST, w terminie do 31 października, przedstawia organowi stanowiącemu powyższą informację”. Jak to wygląda po 1 września 2017 r. jeżeli chodzi o wyniki egzaminu gimnazjalnego, ponieważ ten art. w ustawie o systemie oświaty został uchylony, a prawo oświatowe w art. 11, ust. 7 nie wymienia egzaminu gimnazjalnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy dyrektor musi swoim zarządzeniem zwoływać posiedzenie rady pedagogicznej?
2. Czy w szkole należy prowadzić rejestr zarządzeń (Jak powinien ten rejestr wyglądać?)? Czy wystarczy może wpinać tylko zarządzenia do teczki zarządzeń?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe