Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciele, którzy będą strajkować powinni mieć potrącenia za te dni z wynagrodzenia? Jak należy traktować te dni strajku co do np. nagród jubileuszowych? Czy okres strajku wydłuży o te dni w wypłacaniu nagrody jubileuszowej?
Na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 23.05.1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.
Za każdy dzień strajku wynagrodzenie podlega więc odliczeniu, jednak okres strajku wlicza się do stażu pracy i nie ma wpływu na termin nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły, który udaje się na urlop dla poratowania zdrowia, podczas tego urlopu otrzymuje pełne dotychczasowe uposażenie (czyli łącznie z dodatkami funkcyjnym, motywacyjnym i stażowym), czy jedynie uposażenie należne nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu? Proszę o wskazanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel informatyki od 1.01.2021 do 17.01.2021 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Od 18.01.2021 do 31.08.2021 r. korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Należy mu się 56 dni urlopu wypoczynkowego. Czy można w takiej sytuacji – kiedy wraca do pracy 1 09.2021 r. – nie udzielić mu tego urlopu w naturze, a wypłacić ekwiwalent za urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W odpowiedzi na pytanie "Nauczyciel pracuje w 3 placówkach, w wymiarze: 6/22, 9/22 i 10/22 w każdej ma wypłacany dodatek wiejski. 11.03. w jednej z placówek wymiar etatu wzrósł do 13/22. Czy dodatek wiejski (który nie jest składnikiem wynagrodzenia) w pozostałych dwóch placówkach należy wypłacić proporcjonalnie od 1-11.03., czy zaprzestać wypłaty od 1.04.?"
otrzymałam od Państwa odpowiedź w dniu 21.03.2024 r.
Proszę o ponowne ustosunkowanie się, po analizie zapisów Karty Nauczyciela, uważam, że w tym przypadku nie można zastosować art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela i wypłacić dodatek w pełnej wysokości i zaprzestać wypłaty w następnym miesiącu, tak jak Państwo podali - od 1.04., ponieważ dodatek wiejski nie jest składnikiem wynagrodzenia. Został on wprost wyłączony ze składników wynagrodzenia w art. 30 ust. 1 pkt 4 Karty Nauczyciela. Poza tym uregulowano go w rozdziale poświęconym uprawnieniom socjalnym a nie wynagrodzeniu nauczycieli. Dlatego do dodatku wiejskiego nie stosuje się przepisu art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela, bowiem dotyczy on składników wynagrodzenia.
Dlatego wydaje się, że należy wypłacić dodatek proporcjonalnie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi od 06 marca br. przebywa stale na zwolnieniu lekarskim. W tym okresie złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (w tym przypadku 3 miesiące). Rozwiązanie umowy zatem nastąpi z dniem 31 sierpnia br. Przewidujemy, iż pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim do 31 sierpnia. Moje pytanie: czy pracownikowi w opisanym przypadku należy się wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop za rok 2018, czy może jednak nie jest to obowiązkowe? Nadmieniam, iż pracodawca w tej konkretnej sytuacji nie mógł i już nie będzie mógł udzielić urlopu temu pracownikowi z uwagi na jego nieobecność z powodu choroby i termin rozwiązania umowy wnioskowany przez tego pracownika. A może należy wpisać w świadectwie pracy jako niewykorzystany urlop. Jeśli nie jest obowiązkowa wypłata ekwiwalentu za urlop to proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1) Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo od 01.11.2016 r. do 24.06.2017r. lub do 30.06.2017r. Proszę o odpowiedź za ile dni należy wypłacić nauczycielowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za rok szkolny 2016/2017 (proszę o podstawę prawną).; 2) Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole brał udział w pracy Komisji na stanowisko Dyrektora Przedszkola . Proszę o odpowiedź jak ten dzień należy usprawiedliwić nauczycielowi (proszę o podstawę prawną).; 3) Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2016r. do 31.08.2017r., od 23.12.2016r. do chwili obecnej jest na zwolnieniu lekarskim i będzie do dnia porodu. Urodzi dziecko około 15.08.2017r..Proszę o odpowiedź co z urlopem macierzyńskim w naszej szkole i do kiedy go udzielamy oraz czy należy się Pani ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za rok szkolny 2016/2017. (proszę o podstawę prawną).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe