Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi od 06 marca br. przebywa stale na zwolnieniu lekarskim. W tym okresie złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (w tym przypadku 3 miesiące). Rozwiązanie umowy zatem nastąpi z dniem 31 sierpnia br. Przewidujemy, iż pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim do 31 sierpnia. Moje pytanie: czy pracownikowi w opisanym przypadku należy się wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop za rok 2018, czy może jednak nie jest to obowiązkowe? Nadmieniam, iż pracodawca w tej konkretnej sytuacji nie mógł i już nie będzie mógł udzielić urlopu temu pracownikowi z uwagi na jego nieobecność z powodu choroby i termin rozwiązania umowy wnioskowany przez tego pracownika. A może należy wpisać w świadectwie pracy jako niewykorzystany urlop. Jeśli nie jest obowiązkowa wypłata ekwiwalentu za urlop to proszę o podstawę prawną.
Zgodnie z art. 171 § 1 kodeksu pracy, w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Zgodnie z powyższym przepisem, pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent również w przypadku opisanym w pytaniu. Przepisy nie różnicują w żaden sposób wypłaty ekwiwalentu od sposobu rozwiązania stosunku pracy. Pracownik 1 stycznia nabył prawo do urlopu wypoczynkowego za 2018 rok, a czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby uniemożliwia mu skorzystanie z tego urlopu.
Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą (art. 171 § 3 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi uprawnionemu do przejścia na emeryturę dyrektor szkoły może udzielić urlopu dla poratowania zdrowia na okres trzech tygodni na czas pobytu w sanatorium?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje na pół etatu i realizuje godziny karciane w świetlicy. Zobowiązany był w semestrze wypracować 18 godzin. W I semestrze nauczyciel wypracował 38 godzin karcianych, zaznaczając w dzienniku KN (podpisuje protokół kontroli). Nauczyciel realizuje różne pensum w różnych okresach czasu (dowożenie zimowe, więcej godzin świetlicy). Ma uśredniony czas pracy. Obecnie kończy się dowożenie i dyrektor dokonuje podliczenia czasu pracy. Zgodnie z zapisami w dzienniku zrobionymi osobiście przez nauczyciela, nie uwzględnia do czasu pracy godzin oznaczonych do nauczyciela jako KN. Nauczyciel mianowany twierdzi, że dyrektor powinien poinformować go ,że wypracował za dużo godzin i teraz żąda od pracodawcy zapłaty za wypracowane przez siebie ponad normę i oznaczone przez siebie godziny KN. Czy dyrektor powinien uwzględnić w czasie pracy te dodatkowo wypracowane i oznaczone przez nauczyciela godziny do czasu pracy nauczyciela. W II semestrze nauczyciel w dzienniku oznaczył 17,5 godziny KN i teraz chce to skreślić, bo będzie stratny finansowo. Czy można godziny karciane rozliczać w stosunku rocznym? Co grozi nauczycielowi, jeśli nie zrealizuje godzin karcianych? Czy jest to naruszenie dyscypliny
pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o informację, czy nauczycielowi, który został zatrudniony poprzez umowę o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 6/18 (matematyka), który posiada również kwalifikacje do nauczania techniki Dyrektor może zmienić przydział czynności z nauczania matematyki na nauczanie techniki w tym samym wymiarze godzin 6/18 bez zgody nauczyciela (nauczyciel nie spełnia oczekiwań dyrektora jako nauczyciel matematyki)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik na dzień 10.11.2015r. otrzymuje wysługę lat w wysokości 17%, w dniu 10.11.2015r. dostarczył świadectwo pracy z innego zakładu pracy i po przeliczeniu stażu pracy -staż będzie wynosił 21 lat 10 m-cy i 10 dni. W związku z tym dodatek za wysługę lat zmieni się na 20 %. Czy pracownik ma teraz prawo do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. Proszę o odpowiedź i podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik szkoły jest zatrudniony na dwóch odrębnych umowach: jako pracownik administracji oraz jako nauczyciel. Pracownicy występują do Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z wnioskami o przyznanie zapomogi. Czy pracownik pracujący na dwóch odrębnych umowach może wystąpić z dwoma wnioskami o przyznanie dwóch zapomóg jednej jako nauczycielowi jednej jako pracownikowi administracji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe