Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciele przedszkola powinni mieć zaprowadzone listy obecności w pracy? Czy nie jest to potrzebne, bo świadczą o tym podpisy w dzienniku przedszkola?
Czas pracy nauczycieli regulują przepisy Karty Nauczyciela. Ewidencji podlegają jedynie zajęcia wchodzące w skład pensum dydaktycznego (art. 42 ust. 2 pkt.1 KN). Pozostałe zajęcia i czynności - wynikające z zadań statutowych szkoły oraz związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym nie są ewidencjonowane.
Na podstawie art. 42 ust. 7a KN, zajęcia i czynności realizowane w ramach czasu pracy nauczyciela, o których mowa w ust. 2 pkt 1, są rejestrowane i rozliczane w okresach tygodniowych odpowiednio w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć.
W samorządowym przedszkolu nie prowadzi się list obecności dla nauczycieli, zaś wywiązywanie się z obowiązku prowadzenia zajęć z uczniami (czyli realizowanie pensum lub zajęć dodatkowych) wynika z dzienników zajęć (art. 42 ust. 7a KN). W przedszkolach niesamorządowych sposób potwierdzania obecności w pracy określa regulamin pracy albo ustala go i podaje do wiadomości
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony jest od września na 13 godz., a w sąsiedniej szkole uzupełnia etat 5 godzinami. Zatrudniony jest na podstawie mianowania. W styczniu z powodu choroby innego nauczyciela dostał na zastępstwo, do maja, 3 godz. Czy zwiększamy mu etat z 13 do 16/18, a w sąsiedniej szkole zmniejszamy uzupełnienie do 2/18, czy dajemy mu 3 godz. ponadwymiarowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W naszym Zespole Szkół (liceum, technikum i internat) z dniem 19.10.2020 r. wprowadzono nauczanie hybrydowe, co spowodowało konieczność pozostawania uczniów na weekend w internacie. Obsługę kuchni i panie sprzątające obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy i 8 godzin na dobę, w szkole obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Czy w związku z koronawirusem możemy wydłużyć pracę obsługi kuchni o sobotę i niedzielę, oddając im wolne dni w terminie późniejszym (poza okresem rozliczeniowym)? Czy powinno zostać to uregulowane w regulaminie pracy? (W kuchni zatrudnione są trzy osoby). Czy regulują to może jakieś przepisy o COVID-19?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica referent ds. administracji w dniach 01.01.2015 r. do 10.01.2015 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, następnie 11.01.2015 r. – 30.05.2015 r. na urlopie macierzyńskim, później 31.05.2015 r. – 11.07.2015 r. na dodatkowym urlopie macierzyńskim, kolejno 12.07.2015 r. – 09.01.2016 r. na urlopie rodzicielskim. Proszę o potwierdzenie czy pracownik uzyskał prawo do 13 wynagrodzenia za 2015 r . i co w przypadku jak nie ma z czego jej naliczyć? Czy wynagrodzenie z trzynastki naliczonej za rok 2014, a wypłaconej w marcu 2015 należy uwzględnić do „13” za rok 2015?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W przedszkolu niepublicznym nauczyciele są zatrudnieni na podstawie Kodeksu pracy. W związku ze zmianami w okresie urlopów macierzyńskich i rodzicielskich pojawiają się pytania: komu przysługuje dodatkowe 9 tygodni urlopu? Czy matka dziecka może wydłużyć okres urlopu o 9 tygodni, czy musi to być już ojciec dziecka? Do kogo należy złożyć wniosek i jakie informacje musi zawierać? Czy jest określony termin złożenia takiego wniosku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września powstaje Zespół Szkół, w skład którego wejdzie gimnazjum (12 oddziałów) i nowo utworzone liceum (1 oddział - pierwsza klasa ). Wicedyrektor gimnazjum ma powierzone stanowisko na czas nieokreślony. W statucie Zespołu Szkół jest zapis o możliwości utworzenia stanowiska wicedyrektora Zespołu w przypadku co najmniej 12 oddziałów w zespole. Czy można odwołać wicedyrektora gimnazjum i powierzyć mu stanowisko wicedyrektora zespołu. W jakim terminie to należy zrobić (czy można od 1 września). Dodam, że w statucie Zespołu jest zapis o wspólnej Radzie Pedagogicznej i wspólnej Radzie Rodziców. Jak wywiązać się z obowiązku zasięgnięcia ich opinii, jeśli faktycznie będą istnieć najwcześniej od lub po 1 września?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe