Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi mianowanemu zatrudnionemu na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin (placówką macierzystą jest inna szkoła) można zmienić w trakcie roku szkolnego wymiar zatrudnienia z 15/18 na 12/18? Czy jest potrzebna zgoda nauczyciela na jego obniżenie? Nauczyciel, o którym mowa, jest bardzo często nieobecny z różnych powodów i nie jest w stanie zrealizować podstawy programowej z przedmiotu, którego uczy. Nie mam innego specjalisty, który mógłby prowadzić zastępstwa, więc uczniowie albo mają wtedy inne lekcje, albo są zwalniani do domu. Istnieje możliwość zatrudnienia nauczyciela, który ma odpowiednie kwalifikacje i mógłby przejąć część obowiązków tego, który tak często jest nieobecny.
W przypadku nauczyciela mianowanego zatrudnionego na umowę o pracę na część etatu na czas nieokreślony, a więc zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762), zmiana wymiaru zatrudnienia może nastąpić według zasad dotyczących ogółu pracowników, ponieważ tego zagadnienia nie reguluje pragmatyka służbowa (art. 91c ust. 1 KN). Za zgodą nauczyciela wymiar zatrudnienia może ulec zmniejszeniu wraz z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia zasadniczego od umówionego dnia, w formie pisemnego tzw. porozumienia zmieniającego lub aneksu do umowy o pacę (art. 91c ust. 1 KN w zw. z art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). Jeśli nauczyciel nie zgodzi się na proponowane warunki zatrudnienia, to zmiana wymiaru etatu i wynagrodzenia może nastąpić w trybie tzw. wypowiedzenia zmieniającego, a więc dopiero z upływem dokonanego przez pracodawcę wypowiedzenia warunków pracy i płacy z zaproponowaniem nowych warunków (zatrudnienie na 12/18 etatu i proporcjonalne obniżenie wynagrodzenia zasadniczego), dokonanego na piśmie wraz z pouczeniem, że jeżeli nauczyciel przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki (art. 42 KP). Jako powód zmiany warunków zatrudnienia należy wskazać nieobecności dezorganizujące pracę szkoły, które uniemożliwiają prawidłową realizację podstawy programowej przez uczniów. W razie odmowy przyjęcia przez nauczyciela zaproponowanych warunków pracy i płacy umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można nauczyciela mianowanego zatrudnić na czas określony na jeden rok szkolny? Jeśli po roku nie sprawdzi się w wykonywaniu swoich obowiązków, można takiego nauczyciela nie ujmować w arkuszu organizacyjnym na kolejny rok szkolny pomimo wolnego wakatu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest tygodniowa liczba godzin specjalizacji dla trenerów, dla pięciu oddziałów mistrzostwa sportowego (trzy klasy pierwsze oraz jedna klasa druga i jedna klasa trzecia) oraz dwóch oddziałów sportowych (klasa druga i klasa trzecia) w liceum ogólnokształcącym? Czy liczba godzin specjalizacji ma związek z liczebnością uczniów w klasach ?
- Jestem właścicielem przedszkola niepublicznego (działalność gospodarcza) jednocześnie nauczycielem w tej placówce (wykształcenie wyższe mgr nauczanie początkowe) i dyrektorem (studia podyplomowe SGH zarządzanie i marketing). Czy mogę finansować swoje wynagrodzenie z dotacji udzielanych przez gminę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica zatrudniona na pełny etat na czas nieokreślony na podstawie mianowania, mająca uprawnienia do urlopu wychowawczego (dzieci poniżej 4. roku życia), z którego dotychczas nie skorzystała, chciałaby obniżyć wymiar czasu pracy do 9/18 na okres 6 miesięcy. Która z opcji KP zapewnia jej zachowanie umowy na czas nieokreślony na podstawie mianowania: art 1862 (urlop wychowawczy i zatrudnienie na 9/18) czy art 1867 (wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy)?
I jeszcze:
Ile razy pracownica może złożyć taki wniosek? Czy ochrona 12 miesięczna liczy się od pierwszego złożenia wniosku przez 12 miesięcy niezależnie od tego, jak długi był okres obniżenia wymiaru, czy też sumują się kolejne okresy obniżenia wymiaru (np. najpierw na 6 miesięcy, po upływie roku kolejne 6 miesięcy - razem 12 miesięcy ochrony.
Czy w przypadku nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie mającego uprawnienia do urlopu wychowawczego obniżenie etatu na więcej niż rok wiąże się ze zmianą umowy na zwykłą umowę o pracę, czy w dalszym ciągu jest to umowa na podstawie mianowania?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej, jaki powinien mieć wymiar urlopu?
Proszę o akty prawne.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe