Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo od 11 lutego 2013 do 28 czerwca na cały etat przysługuje świadczenie urlopowe i dofinansowanie do szkoleń lub podnoszenie kwalifikacji?
Świadczenie urlopowe przysługuje bez względu na rodzaj umowy o pracę (zarówno na czas nieokreślony, jak i określony, w tym na zastępstwo).
Karta Nauczyciela:
art. 53 ust. 1a. Z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, o którym mowa w ust. 1, wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.
W przypadku dofinsnowania do szkoleń i podnoszenia kwalifikacji sprawa nie jest już tak oczywista. Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków:
§ 6. 1. Dyrektor szkoły lub placówki opracowuje wieloletni plan doskonalenia zawodowego nauczycieli, mając na uwadze:
1) program rozwoju szkoły lub placówki i związane z tym potrzeby kadrowe,
2) plany rozwoju zawodowego poszczególnych nauczycieli,
3) wnioski nauczycieli o dofinansowanie form doskonalenia zawodowego, o których mowa w § 2 ust. 2. (§ 2.2. Ze środków, o których mowa w ust. 1, dofinansowuje się również w części lub w całości:
1) opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli,
2) opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalące, seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli skierowanych przez dyrektora szkoły lub placówki,
3) koszty przejazdów oraz zakwaterowania i wyżywienia nauczycieli, którzy na podstawie skierowania udzielonego przez dyrektora szkoły lub placówki uczestniczą w różnych formach doskonalenia zawodowego, a w szczególności uzupełniają lub podnoszą kwalifikacje.)
Trudno mówić o potrzebach szkoły związanych z podnoszeniem kwalifikacji nauczyciela zatrudnionego jedynie na czas zastępstwa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy umowa o pracę na kolejny rok szkolny z nauczycielem, bez względu na stopień awansu, musi być oparta ponownie o oświadczenie o niekaralności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce, która od 1 stycznia do końca czerwca była na urlopie zdrowotnym, następnie przebywała do końca sierpnia na urlopie wypoczynkowym, do pracy wróciła od 1 września, należy się trzynasta pensja - tzw. trzynastka? Jak ją naliczyć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel Nauczania Wczesnoszkolnego chce się zwolnić z pracy, napisał wypowiedzenie za porozumieniem stron w dniu 01.02.2017 roku (dyrektor wyraził zgodę na zwolnienie). Wypowiedzenie musi obejmować trzy miesiące więc nauczyciel pracowałby do końca kwietnia 2017 roku. W dniu 06.02.2017 roku przyniósł zwolnienie lekarskie od dnia 06.02.2017 do dnia 17.02.2017 roku. Czy o te dni zwolnienia przedłuża się nauczyciela okres wypowiedzenia?
- Urlop wychowawczy nauczyciela w latach 1987–1992 w świadectwie pracy z 2020 r. Nauczycielka w okresach 16.02.1987 r. –23.11.1988 r. oraz 2.03.1989 r.–31.08.1992 r. przebywała na urlopach wychowawczych (na dwoje dzieci). Będąc na urlopie wychowawczym udzielonym na okres 16.02.1987 r. –31.08.1990 r. na pierwsze dziecko, urodziła drugie dziecko i skorzystała z urlopu macierzyńskiego na to drugie dziecko w okresie 24.11.1988 r.–01.03.1989 r. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nadal wykorzystywała urlop wychowawczy na pierwsze dziecko (od 2.03.1989 r. do 31.08.1990 r.). Po wykorzystaniu urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko wykorzystała urlop wychowawczy na drugie dziecko (od 1.09.1990 r. do 31.08.1992 r.). Łącznie na urlopach wychowawczych na oboje dzieci przebywała przez okres 5 lat 3 miesięcy i 8 dni. Pytania: 1. Czy w związku z tym, iż były to urlopy wychowawcze udzielone przed 1999 r., należy je ująć zarówno w ust. 6 pkt 5, jak i ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy? 2. Czy okres urlopu macierzyńskiego należy ująć w ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy (jako okres nieskładkowy)? 3. W jaki konkretnie sposób wpisać urlop wychowawczy w ust. 6 pkt 5 świadectwa pracy – czy podawać jego części (jeśli tak, to dwie, tj. przed urlopem macierzyńskim i po, czy trzy, tj. dwie części na pierwsze dziecko i jedna część na drugie?), zaznaczać okresy urlopu z podaniem, która część na które dziecko (czy wymieniać dzieci z imienia i nazwiska?)? Jaką podstawę prawną udzielenia urlopu wpisać w tym punkcie świadectwa pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik - woźny szkolny - ma być przeniesiony do pracy w urzędzie gminy od 1 sierpnia 2020 r. na stanowisko obsługi szkół na terenie gminy. Przełożonym pracownika będzie Wójt. W związku z tym proszę o pomoc.
1. Podstawa prawna zwolnienia i wszelkie procedury i terminy.
2. Czy należy się odprawa (pracownik pracuje 30 lat, szkoła zatrudnia powyżej 20 pracowników)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe