Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy od września 2019 roku nauczyciel wygaszanego gimnazjum, który przejdzie w stan nieczynny i będzie pobierał z tego tytułu wynagrodzenie przez okres 6 miesięcy, może jednocześnie pracować i pobierać wynagrodzenie w innej szkole, w której znajdzie zatrudnienie?
Nauczyciel wygaszanego gimnazjum zostanie zwolniony w dniu 31 sierpnia 2019 r. i nie będzie przebywał w stanie nieczynnym od dnia 1 września 2019 r. Zgodnie bowiem z art. 226 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 w roku szkolnym 2018/2019 z nauczycielami gimnazjów prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego, zatrudnionymi na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, których dalsze zatrudnienie nie jest możliwe ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum, rozwiązuje się stosunek pracy. Jednocześnie art. 226 PWuPO nie przewiduje przeniesienia tych nauczycieli w stan nieczynny. Ponieważ do nauczycieli wygaszanych gimnazjów nie stosuje się również przepisów art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. w tym o stanie nieczynnym, również na tej podstawie nie mogą z niego skorzystać – art. 227 PWuPO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zastępstwo doraźne: czy należy za nie płacić nauczycielowi bez względu na to, czy uczy w danej klasie i czy ma kwalifikacje do przeprowadzania zajęć z przedmiotu, na którym zastępuje nieobecnego nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w informacji o warunkach zatrudnienia nauczycielowi niepełnozatrudnionemu należy przeliczać liczbę godzin do przepracowania w tygodniu.Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć otrzymują informację niżej wymienioną. Zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela czas Pani pracy nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. W ramach tego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia obowiązana jest Pani realizować: 1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio
z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz (pensum), w wymiarze 20 godzin; 2) inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb oraz zainteresowań uczniów, w zakresie i wymiarze określonym w planie szkoły oraz arkuszu organizacyjnym szkoły; 3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem oraz doskonaleniem zawodowym.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2012 roku etat w bibliotece będzie wynosił 15/30. Pracuje w niej n-el dyplomowany z 30-letnim stażem. Czy można mu zmienić warunki umowy. Czy musi się zgodzić? Czy muszę zapewnić mu dopełnianie etatu np. w kl.1-3 bo ma takie kwalifikacje, a tam pracują panie z krótszym stażem?
To samo dotyczy n-la muzyki, który pracuje 25 lat, dyplomowany. W przyszłym roku mogę mu zapewnić jedynie 13/18 etatu i dopełnianie w innej szkole 4 godzin. Mogę dokonać takiej zmiany? Czy n-el musi się zgodzić? Jakie są możliwości prawne ww obu przypadkach, by uniknąć odwołań pracownika do sądu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
od 4 lat jestem dyrektorem zespołu szkolno-przedszkolnego i nie mam ustalonego systemu korzystania z urlopu. Przedszkole jest placówką nieferyjną a szkoła feryjną . Np. w przerwie świątecznej w szkole, ja jestem w przedszkolu. tak samo jest w czasie ferii zimowych.Przedszkole rozpoczyna rok szkolny 15 sierpnia i ja już jestem. Proszę mi wyjaśnić jak wygląda sprawa ustalania wymiaru urlopu dla dyrektora takiego zespołu. Co decyduje jeśli nie ma takich ustaleń w organie prowadzącym?
pozdrawiam
Beata
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Urodziłam się 08.08.1960r. Warunki stażowe uprawniające do emerytury z art.88 KN spełniłam na dzień 31.12.2008r- potwierdzone przez ZUS.Na emeryturę zamierzam przejść w sierpniu 2019r. Proszę o odpowiedź czy do tego czasu nie stracę uprawnień do emerytury z art.88 KN naliczanej na tzw. starych zasadach.Czy będę musiała rozwiązać stosunek pracy jeszcze w tym roku kalendarzowym tj. do 31.12. 2018r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe