Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepisy dotyczące likwidacji szkoły stosuje się odpowiednio w przypadku przekształcenia szkoły publicznej. Przekształcenie szkoły oznacza każdą zmianę organizacyjną,...

PORADA PRAWNA

22 lutego 2015 Prawo oświatowe

Czy organ prowadzący szkoły ponadgimnazjalne z uwagi na niż demograficzny na mocy uchwały zarządu powiatu może zmniejszać liczbę oddziałów w poszczególnych szkołach? Jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej? Czy zabierając w nierównej liczbie i zostawiając jednej na obecnej liczbie jest zgodne z prawem. Dziękuje za informacje.

Przepisy dotyczące likwidacji szkoły stosuje się odpowiednio w przypadku przekształcenia szkoły publicznej. Przekształcenie szkoły oznacza każdą zmianę organizacyjną, która polega także na jej częściowej likwidacji. Szkoła publiczna może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu. Szkoła publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego może zostać zlikwidowana po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, a szkoła publiczna prowadzona przez inną osobę prawną lub fizyczną - za zgodą organu, który udzielił zezwolenia na jej założenie. Organ prowadzący (rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa) szkołę publiczną podejmuje uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły. Organ ten co najmniej na 6 miesięcy przed końcem roku szkolnego (termin ten upływa z końcem lutego) o zamiarze likwidacji szkoły zawiadamia: 1) rodziców (opiekunów prawnych) uczniów, 2) organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, 3) kuratora oświaty. Oznacza to, że organ, o którym mowa w pytaniu ma takie kompetencje nadane ustawą.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 59.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT