Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy osobę zatrudnianą na stanowisku pedagogicznym w trybie art. 7 ust. 1a i 1b ustawy o systemie oświaty, w wymiarze 18/18 zajęć dydaktycznych w tygodniu za zgodą organu prowadzącego (dwie umowy na czas określony), po raz trzeci zatrudniam na czas nieokreślony. Czy w sprawie rodzaju umowy o pracę należy zastosować KP czy KN.
Jeśli osoba ta posiada wymagane kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela oraz są warunki do jego zatrudnienia (liczba godzin), umowę należy zawrzeć na czas ustalony w dokumencie kuratora oświaty (pisemna zgoda). Osobę taką zatrudnia się na zasadach Kodeksu pracy.
USO z 9.09.1991 r. (ze zm.)
Art. 7.
1a. W uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.
1b. Osobę, o której mowa w ust. 1a, zatrudnia się na zasadach określonych w Kodeksie pracy, z tym że do osób tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się wynagrodzenie nie wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można zakwestionować wynik wyboru kandydata na dyrektora szkoły przez komisję konkursową, jeśli zamiast potwierdzonej kopi zaświadczenia o zatrudnieniu, kandydat włożył do teczki oryginalne zaświadczenie ?
- Nauczycielka była zatrudniona w szkole podstawowej od 1.09.1986 do 31.08.1987 r. Zaraz po podjęciu pracy , w związku z ciążą, uzyskała zwolnienie lekarskie. W owym okresie zwolnienia lekarskie dołączano do akt osobowych i były one płatne w 100 %. Po wygaśnięciu umowy, nauczycielka przeszła do pracy w innej szkole a wraz z nią trafiły tam jej akta osobowe ( takie w tym okresie obowiązywały przepisy, nie wydawano świadectw pracy). W nowej placówce w wyniku pożaru zniszczeniu uległy wszystkie akta osobowe w/w nauczycielki. Obecnie zwróciła się do nas o wydanie świadectwa pracy. Jak należy postąpić w takiej sytuacji? Nie ma akt osobowych nauczycielki bo one " poszły" za nią i spłonęły. Nauczycielka w ciągu zatrudnienia u nas przebywała na zwolnieniach lekarskich i urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Nie można określić czasu trwania zwolnień lekarskich i urlopów bo właściwe dokumenty znajdowały się w teczce akt osobowych, które uległy zniszczeniu i nie ma ich kopii. Co należy odpowiedzieć nauczycielce, która prosi o wydanie świadectwa pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku przeniesienia nauczyciela mianowanego za jego zgodą do innej szkoły (ten sam organ prowadzący) mam obowiązek wydania jemu świadectwa pracy, a jeżeli tak, to jaką podstawę prawną wskazać w świadectwie pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w czasie roku szkolnego można złożyć wypowiedzenie z funkcji wicedyrektora? Jaka jest procedura postępowania?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy Nauczyciela z którym zawiera się umowę o pracę na czas określony z powodu organizacji szkoły zgodnie z Kartą Nauczyciela. W przypadku, kiedy Szkoła z powodu organizacji szkoły co roku odnawia umowę o pracę na czas określony z nauczycielem (nie ma innej możliwości zatrudnienia, ponieważ nie ma pewności, iż będą godziny w następnym roku szkolnym)). Czy w takim przypadku Szkoła jest zobowiązana do zgłaszania takiej umowy do okręgowego inspektora pracy (zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu Pracy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe