Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy powierzenie funkcji opiekuna może być z datą 1 października?
Na podstawie art. 9c ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z późn. zm.) nauczycielowi stażyście i nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż dyrektor szkoły przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych opiekuna stażu. W przedszkolu opiekunem stażu może być również nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze (np. dyrektor lub wicedyrektor). Zadaniem opiekuna stażu jest udzielanie nauczycielowi pomocy, w szczególności w przygotowaniu i realizacji w okresie stażu planu rozwoju zawodowego nauczyciela, oraz opracowanie projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu. Opiekun stażu musi być powołany niezwłocznie. W praktyce najczęściej następuje to już we wrześniu.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w trakcie stażu, dyrektor szkoły może zmienić nauczycielowi opiekuna stażu.
Artykuł 9d ust. 1 KN stanowi, że nauczyciel ubiegający się o stopień nauczyciela mianowanego rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły. Aby z kolei nauczyciel stażysta mógł uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego, musi być zatrudniony od 1. dnia zajęć dydaktycznych w szkole. Z tych przepisów wynika, że opiekun stażu powinien być powołany jak najszybciej, ale ustawodawca nie narzucił tu żadnego terminu formalnego.
Z uwagi na powyższe powołanie opiekuna stażu z dniem 1 października nie kłóci się z żadnym przepisem Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel stażysta odbywał staż na nauczyciela kontraktowego w okresie 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. Wniosek o postępowanie kwalifikacyjne złożył 30.12.2019 r. W jakim terminie dyrektor zobowiązany jest zorganizować postępowanie kwalifikacyjne? Jak powinny wyglądać kolejne etapy i obowiązki dyrektora?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka rozpoczęła awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego 1.09.2015 r. Zakończyła staż w lutym 2019 r.(z powodu przerwy na urlop macierzyński). Pytanie dotyczy dokumentacji, którą nauczyciel musi złożyć w kuratorium.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą prowadzoną przez Stowarzyszenie, w akcie awansu na nauczyciela kontraktowego omyłkowo do tej pory wpisywano jako tryb odwoławczy od decyzji, miejscowego kuratora, a nie organ prowadzący szkołę. Czy taki akt nadania jest poprawny, a może nieważny, czy należy dokonać sprostowania i w jaki sposób administracyjny to uczynić? Dziękuję za odpowiedź?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien wyglądać prawidłowy plan rozwoju wicedyrektora przedszkola, który chce rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego? Przy zmniejszonej ilości godzin pracy z dziećmi (do 10) oczywistym jest, że bardziej jest zaangażowany w koordynowanie pracy nauczycieli, przygotowywanie dokumentów itp., niż w pracę z dziećmi i w związku z tym nie może wykazać tylu propozycji działań z nimi. Czy taki stan rzeczy powinien mieć odzwierciedlenie w planie rozwoju zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zmienia placówkę i wystąpił o cząstkową ocenę dorobku zawodowego. Rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego w poradni w roku szkolnym 2019/2020. W związku z COVID-19 od 13.03 do 22.05 przebywał na dodatkowym zasiłku opiekuńczym i nie realizował planu rozwoju zawodowego. Czy w związku z zaistniałą sytuacją musi powtórzyć awans? Co z cząstkową oceną dorobku zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe