Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownikowi po urlopie dla poratowania zdrowia (nauczycielowi) do 30 czerwca 2014 r. należy się urlop wypoczynkowy od 1 lipca. Jesli tak to ile ?
Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w szkole feryjnej, przysługuje mu urlop tak jak każdego roku na podstawie art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela:
"Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. "
Tak więc całe wakacje nauczyciel przebywa na uropie (oprócz oczywiście dni, w których dyrektor zobowiąże nauczyciela do:
1) przeprowadzania egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie,
w łącznym wymiarze nie więcej niż 7 dni).
Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w szkole nieferyjnej, przysługuje mu prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Fakt przebywania w trakcie roku szkolnego na urlopie dla poratowania zdrowia nie ma wpływu na uzyskanie prawa do urlopu wypoczynkowego. Jedynie w przypadku, gdy urlop zdrowotny pokrywa się z terminem urlopu wypoczynkowego, nie można udzielić w terminie późniejszym uzupełniającego urlopu wypoczynkowego, tak jak np. w przypadku zwolnienia lekarskiego czy urlopu macierzyńskiego w czasie ferii i wakacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy bibliotekarzowi szkolnemu w ramach pensum można powierzyć stałą opiekę nad uczniami nieuczęszczającymi na religię?
Dziękuję za odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany przechodzi na emeryturę i jest zainteresowany ponownym zatrudnieniem. Obecnie jest zatrudniony na podstawie mianowania. Umowę ma zawartą na pełny etat w jednej szkole (9 godzin) ale jest oddelegowany do innej placówki, by uzupełniać etat (9 godzin). Czy można go zatrudnić po przejściu na emeryturę w taki sam sposób ale na czas określony – do końca roku szkolnego? Jeśli zostanie zatrudniony po przejściu na emeryturę tylko na 9 godzin, to czy umowa może być zawarta na czas określony – do końca roku szkolnego? W oparciu o jaką podstawę prawną mogę go zatrudnić ponownie? Po jakim czasie od dnia rozwiązania umowy o pracę, w związku z przejściem na emeryturę można nawiązać z nim nową umowę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba pełniąca funkcję kierowniczą w nadzorze pedagogicznym szkoły może być jednocześnie dyrektorem zaocznej szkoły niepublicznej o tym samym profilu i mającą siedzibę w tym samym miejscu? (konflikt interesów...?)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi kontraktowemu zatrudnionemu na czas nieokreślony na niepełny wymiar czasu pracy należy się odprawa, jeśli tak na jakiej podstawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry
Uprzejmie proszę o pomoc w następującej kwestii:
Nauczyciel, będący egzaminatorem OKE, poprosił o zwolnienie z zajęć w Szkole na czas wykonywania pracy egzaminatora. W sumie jest to 6 dni , w które nie będzie obecny w Szkole i nie będzie realizował przydzielonych w planie lekcji zajęć.
Czy za te dni należy wypłacić nauczycielowi wynagrodzenie: zasadnicze i dodatki czy też zasadnicze, dodatki i godz. ponadwymiarowe?
Czy, jeśli nauczyciel będzie pracował jako egzaminator np. w Warszawie, Dyrektor powinien wystać polecenie wyjazdu służbowego?
Czy dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy nauczyciela powinno być pismo / porozumienie ze Szkoły, w której będzie pracował przy egzaminie, czy też wystarczy wydruk ze strony OKE o powołaniu do pracy w komisji?
W Ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawie o systemie oświaty widnieje zapis:
Art. 9c ust. 13:
13. Nauczyciele będący egzaminatorami albo asystentami technicznymi, o których mowa w art. 44zzzia ust. 1, biorący udział w przeprowadzaniu części praktycznej egzaminu zawodowego, której rezultatem końcowym wykonania zadania lub zadań egzaminacyjnych jest wyrób lub usługa, z którymi dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej zawarł umowy, o których mowa odpowiednio w ust. 10 lub 10a, są zwolnieni od pracy w szkole, placówce lub centrum, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy -Prawo oświatowe, w której są zatrudnieni, na czas niezbędny do przeprowadzenia tego egzaminu, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe