Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy bibliotekarzowi szkolnemu w ramach pensum można powierzyć stałą opiekę nad uczniami nieuczęszczającymi na religię? Dziękuję za odpowiedź.
Opiekę nad uczniem, który nie korzysta z nauki religii lub etyki, można powierzyć każdemu nauczycielowi, który w
czasie trwania tych lekcji może przejąć nad nim nadzór. Dyrektor szkoły powinien zapewnić uczniowi bezpieczeństwo w czasie zajęć organizowanych przez szkołę kierując go na zajęcia wychowawcze lub przekazując pod opiekę określonej osoby zgodnie z art. 68 ust. 3 i 6 ustawy Prawo oświatowe, art. 7 ust. 1 i 2 pkt 6 Karty Nauczyciela oraz § 2 rozporządzenia MENiS z 31 grudnia 2002 r. i § 3 ust. 3 rozporządzenia MEN z 14 kwietnia 1992 r.
W szkołach zajęcia religii i etyki uwzględnia się w tygodniowym rozkładzie zajęć. Uczeń, który nie uczęszcza na lekcje religii lub etyki powinien w czasie ich trwania mieć zapewnioną opiekę lub zajęcia wychowawcze. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy do dyrektora szkoły, który ma obowiązek zapewnić wszystkim uczniom bezpieczeństwo w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. Może on:
- wskazać zajęcia, na które uczeń powinien uczęszczać w czasie trwania lekcji religii lub etyki i pozostawać pod opieką osoby prowadzącej te zajęcia (np. zajęcia świetlicowe),
- powierzyć nadzór nad uczniem określonej, uprawnionej do sprawowania tego nadzoru osobie - nauczycielowi, bibliotekarce, pedagogowi.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który ma tzw. " okienko" może wyjść ze szkoły bez poinformowania o tym fakcie dyrektora? Czy ta godzina wolna uważana powinna być jako czas do dyspozycji dyrektora np. wykonanie dekoracji itp. Pensum nauczyciela to 40 godzin.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z likwidacją lo i wygaszaniem gimnazjum wchodzących w skład ZSO następuje likwidacja tej szkoły z końcem roku szkolnego. W chwili obecnej nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania jest na urlopie macierzyńskim do połowy września. Nie wyraziła zgody na przeniesienie do innej szkoły na niepełny etat. Jakie są kolejne kroki i podstawa prawna w tym przypadku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Aktem prawnym regulującym zasady zatrudniania nauczycieli w niepublicznej szkole podstawowej o uprawnieniach publicznych jest Kodeks pracy oraz niektóre przepisy Karty nauczyciela. Jaka powinna być podstawa prawna sporządzając umowę o pracę. Proszę o wzór takiej umowy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Informacja o warunkach zatrudnienia - wzór 2023
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy prawidłowego udzielenia urlopu rodzicielskiego. Pracownica wykorzystała cały urlop macierzyński, oraz pierwsze trzy części urlopu rodzicielskiego. Pracownica w międzyczasie spodziewa się kolejnego dziecka i z tego powodu nie zamierza już powrócić do pracy. Po wykorzystanych trzech częściach urlopu rodzicielskiego, chce wykorzystać urlop wypoczynkowy a następnie przejść na L- 4, a czwartą część urlopu rodzicielskiego chce wykorzystać w innym terminie, sugerując się przepisem, iż może go wykorzystać do 6. roku życia dziecka. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe