Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy rodzic dziecka – uchodźcy z Ukrainy może zrezygnować z 6 godzin dodatkowych języka polskiego, a wyrazić zgodę na realizację 2 godzin tygodniowo? Czy na rok szkolny 2023/2024 należy zaplanować w arkuszu organizacyjnym 6 godzin dodatkowych języka polskiego, jeśli rodzic wyraził zgodę na 2 godziny, a rozporządzenie z sierpnia 2022 r. mówi tylko o roku szkolnym 2022/2023? Proszę podać podstawę prawną.
Zgodnie z art. 168 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.), osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego nie dłużej niż przez okres 24 miesięcy. Dodatkową naukę języka polskiego dla tych osób organizuje organ prowadzący szkołę. Z „prawa” do nauki języka polskiego wynika, że są to zajęcia nieobowiązkowe dla ucznia.
Zasadą jest, że wymiar tych zajęć jest nie niższy niż 2 godziny zajęć tygodniowo, na podstawie § 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw (Dz. U. z 2020 r., poz. 1283 z późn. zm.). Dla uczniów przybyłych z Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. został podniesiony ten minimalny wymiar do 6 godzin tygodniowo jedynie do zakończenia roku szkolnego 2022/2023, według § 11a rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz. U. z 2022 r., poz. 645 z późn. zm.). Na stronie RCL nie ma informacji o planach utrzymania tego wymiaru w dłuższym okresie, natomiast nie można wykluczyć wprowadzenia zmian od początku nowego roku szkolnego. W związku z tym w projekcie arkusza organizacyjnego na nowy rok szkolny należy przewidywać dla uczniów z Ukrainy nie mniej niż 2 godziny zajęć z nauki języka polskiego, zgodnie z ze stanem prawnym obowiązującym w czasie jego opracowywania.
W przypadku ucznia z Ukrainy, który w bieżącym roku szkolnym korzysta z nauki języka polskiego, która powinna wynosić co najmniej 6 godzin zajęć tygodniowo, ponieważ jest to prawo a nie obowiązek ucznia, oświadczenie rodzica lub opiekuna, że uczeń będzie korzystał tylko z 2 godzin wskazuje na zapowiedź nieobecności na pozostałych 4 godzinach w tygodniu. Szkoła nie ma środków prawnych do wyegzekwowania obecności ucznia na pozostałych 4 godzinach nieobowiązkowych zajęć, ani też nie jest uprawniona do zaniechania prowadzenia tych zajęć w ogóle. W związku z tym należałoby dla celów dowodowych pobrać oświadczenie rodzica najlepiej w formie pisemnej, na wypadek kontroli kuratora oświaty oraz prowadzić zajęcia w wymiarze 2 godzin, zgodnie ze stanowiskiem rodzica co do zakresu korzystania z prawa do nauki języka polskiego, o którym mowa w art. 168 ust. 7 uPo i § 11a ww. rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie obowiązki ma dyrektor związku z nowym rozporządzeniem z dnia 20.03.2020 r.?
Czy powinniśmy wprowadzić zmiany do statutu (wewnątrzszkolne zasady oceniania, obowiązki ucznia, nauczyciela)?
Czy podczas nauczania zdalnego wpisuje się uczniom frekwencję?
Jak rozliczać czas pracy nauczycieli, a dokładniej - ich godziny ponadwymiarowe?
Czy nauczyciele wpisują w e-dzienniku realizację lekcji?
Proszę o pomoc. Sytuacja jest dla nas nowa i nie wiemy, jak się "za to zabrać".
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W ogólnokształcącej szkole muzycznej I stopnia uczniowie klas 1-6 mają zajęcia ogólnokształcące oraz zajęcia muzyczne. Na zajęcia muzyczne muszą czasami oczekiwać po 2-3 godziny. W tym czasie powinni zgodnie z zarządzeniem dyrektora przebywać na świetlicy szkolnej. Niestety ustawicznie łamią ten przepis i chowają się po szkole, wychodzą na zewnątrz do pobliskiego sklepu, lasu itp. Doszło też do kilku małych wypadków. Rodzice również dają uczniom przyzwolenie na takie opuszczanie szkoły pisząc tzw. stałe oświadczenia wyrażające zgodę na wyjście ze szkoły w trakcie oczekiwania na zajęcia. W takiej sytuacji nie sposób zapanować nad bezpieczeństwem uczniów. Co może zrobić w tej kwestii dyrektor szkoły? Część rodziców rozumie potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa, jednak grupa rodziców twierdzi, że nie mam prawa nakazać uczniom pobytu w świetlicy, skoro nie chcą tam być. Zwykle podczas tych okienek nie ma jak zapewnić uczniom opieki.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jakie sankcje może wyciągnąć dyrektor wobec nauczyciela, który notorycznie nie wypełnia dziennika elektronicznego - twierdząć, że sobie z tym nie radzi a jest pod ochroną (dwa lata przed emeryturą)?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy wychowanie do życia w rodzinie w roku szkolnym 2018/2019 jest obowiązkowe i czy rodzice uczniów niepełnoletnich mogą zrezygnować z udziału ich dzieci w tych zajęciach?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Witam, jestem nowym dyrektorem powołanym (bez przeprowadzenia procedury konkursowej) od grudnia 2013 r. Dotychczas obowiązywała w szkole koncepcja pracy szkoły wprowadzona przez poprzedniego dyrektora. Kiedy i w jaki sposób wprowadzić nową koncepcję pracy szkoły?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe