Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy Stowarzyszenie jako organ prowadzący szkołę podstawową, przedszkole i punk przedszkolny może wnioskować do JST o utworzenie od 1 września 2015 dla tych trzech podmiotów zespołu szkolno przedszkolnego, pomimo wskazanego w ustawie terminu tworzenia zespołów dopiero z dniem 1 września 2016, i pomimo faktu, iż punkt przedszkolny w zasadzie przedszkolem nie jest?
Zgodnie z art. 90a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) osoba prawna niebędąca jednostką samorządu terytorialnego (np. stowarzyszenie), prowadząca szkoły lub placówki niepubliczne, może dla celów organizacyjnych połączyć je w zespół i określić zasady działania zespołu. Pod pojęciem „szkół” należy rozumieć także przedszkole (art. 3 pkt 1 u.s.o.). Oznacza to, że również przed dniem 1 września 2016 r. dopuszczalne jest tworzenie zespołów szkolno-przedszkolnych.
Tworzenie zespołów nie narusza odrębności połączonych jednostek oświatowych, które pozostają autonomiczne. Mogą natomiast mieć wspólne organy, w szczególności dyrektora, który wykonuje zadania i kompetencje dyrektorów poszczególnych jednostek. Połączenie w zespół następuje tylko dla celów organizacyjnych (w szczególności zarządzania, administrowania i utrzymania urządzeń, prowadzenie ksiąg rachunkowych, ewentualnie także prowadzenia spraw pracowniczych).
Pomimo, że definicja „szkoły” obok przedszkola nie wymienia punktu przedszkolnego, należy uznać, że ze względu na utworzenie zespołu jedynie dla celów organizacyjnych, niepubliczny punkt przedszkolny – który zachowa swoją odrębność - może wejść w skład zespołu obejmującego niepubliczne przedszkole i szkołę podstawową. Z przepisów u.s.o. wynika jedynie, że punkt przedszkolny nie może stanowić jednostki organizacyjnej jednostki oświatowej - szkoły podstawowej lub przedszkola.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy funduszu zdrowotnego dla nauczycieli. Gdzie znajdują się środki na ten cel, ja w swoim budżecie ich nie mam. Czy nauczyciel składając wniosek o taką pomoc otrzymuje świadczenie od dyrektora szkoły czy od organu prowadzącego?
- Czy nauczycielce przedszkola, która przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia w terminie od 1.10.2017 do 30.08.2018 przysługuje urlop wypoczynkowy w jakim wymiarze?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób wręczyć nauczycielowi powiadomienie o ograniczeniu etatu jeśli przebywa on na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy ograniczenie etatu wiąże się z minimalną godzin, które trzeba zaproponować? czy np 8/18, 5/18 to też ograniczenie etatu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 1 kwietnia ruszył program Ministerstwa Cyfryzacji „Zdalna szkoła“. Projekt umożliwia samorządom zakup komputerów i tabletów do szkół ze środków finansowanych z budżetu Unii Europejskiej. Czy szkoła niepubliczna może skorzystać z dofinansowania?. Wójt gminy twierdzi, że nam się nie należy!
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy zapis "Ocena przewidywana może zostać obniżona lub podwyższona, jeżeli uczeń po jej wystawieniu otrzymał oceny niższe lub wyższe." jest zgodny z przepisami prawa? Czy tylko taką ocenę można podwyższyć?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe