Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy szkoła sporządzając opinię na temat ucznia dla odpowiednich instytucji musi ją również przedłożyć rodzicowi do zapoznania się? Jeśli tak, to w którym momencie? Czy przed jej wysłaniem, czy wysyłając kopię pisma do rodziców? Kto podpisuje opinię na temat ucznia? Dyrektor, czy osoba ją sporządzająca?
Podstawa prawna:
1) Ustawa z 17 listopada 1964 - Kodeks postępowania cywilnego (ze zm.).
2) Ustawa z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (ze zm.).
3) Ustawa z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (ze zm.).
4) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych.
Szkoła sporządzając opinię o uczniu dla różnych instytucji nie musi przedstawiać jej treści rodzicom. O opinię taką mogą zwrócić się do szkoły następujące instytucje:
- na podstawie art. 25, art. 42. § 4, art. 70a ustawy z 26.10.1982 r. (ze zm.) o postępowaniu w sprawach nieletnich - sąd rodzinny, do którego należą sprawy nieletnich,
- na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego - ustawy z 17.11.1964 r. (ze zm.) - sąd opiekuńczy, zajmujący się sprawami rodzinnymi i opiekuńczymi,
- na podstawie § 5 ust. 5 rozporządzenia MEN z 1.02.2013 r.- poradnia psychologiczno-pedagogiczna sporządzająca orzeczenie lub opinię o uczniu.
Osobą redagującą opinię może być wychowawca lub pedagog, wówczas z lewej strony na dole pisma podpisuje się jako osoba sporządzająca, natomiast dyrektor podpisuje dokument (pieczętuje) z prawej strony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Prowadzę niepubliczną szkołę z uprawnieniami szkoły publicznej.Mam pytanie dotyczące terminów przekazywania dotacji przez Urząd Gminy na konto szkoły.Nie otrzymałam od Gminy uchwały dotacyjnej,zawierającej terminy przekazywania dotacji,ponieważ w gminie poinformowano mnie,że nie ma takiej uchwały.Na jednym ze szkoleń dowiedziałam się,że dotacje powinny być przelewane przez Gminę na konto szkoły do 15-go dnia każdego miesiąca.Jakie przepisy regulują ten termin?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy i jakie konsekwencje grożą dyrektorowi szkoły, który na kolejnej Radzie Pedagogicznej nie odczytał, a Rada Pedagogiczna nie zatwierdziła protokołu z wcześniejszej rady? Dodam, że w Regulaminie Rady Pedagogicznej znajduje się zapis o tym, że należy odczytać i zatwierdzić każdy protokół.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wypowiedział umowę z dniem 31.08.2020 r. w związku z przejściem na emeryturę. Z jakim dniem należy wypłacić odprawę emerytalną z dniem 31.08. czy 01.09.?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy na prowadzenie pracowni komputerowej (nie chodzi o prowadzenie lekcji, lecz np. wgrywanie w całej szkole programów antywirusowych, zakładanie sieci itp.) w szkole należy mieć wykształcenie pedagogiczne oraz zarządzanie siecią?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń gimnazjum jest na lekach cały czas o konkretnych godzinach. W czasie gdy musi przyjąć leki jest w szkole. Rodzić dał upoważnienie pisemne, aby wychowawca podawał mu tabletkę. Czy taka sytuacja jest zgodna z prawem?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe