Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy umowy o pracę ucznia pracownika młodocianego muszą być weryfikowane przez OHP, izbę rzemieślniczą? Czy pracodawca może z pominięciem tych podmiotów podpisać taką umowę? Czy szkoła branżowa ma obowiązek sprawdzania, czy dany pracodawca posiada uprawnienia do przyjęcia ucznia na praktykę?
Umowa o pracę z młodocianym pracownikiem nie jest weryfikowana przed jej zawarciem przez OHP, ani izbę rzemieślniczą – jest podpisywana bezpośrednio z młodocianym pracownikiem na zasadach określonych w dziale IX ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320. Młodociani pracownicy nie są kierowani przez szkołę branżową do pracodawcy na praktyczną naukę zawodu i w związku z tym szkoła nie ma uprawnienia do kontrolowania spełniania warunków do przyjęcia uczniów na praktyki, natomiast w ramach obowiązku współpracy szkoły i pracodawcy szkoła może zwrócić się np. o podanie informacji w tym zakresie – § 3 ust. 2 w zw. z § 8 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. z 2019 r., poz. 391). Zgodnie z § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia, pracodawca ma obowiązek dochowania wymogów dotyczących organizacji praktycznej nauki zawodu. Pracodawca nie uzyska dofinansowania kosztów kształcenia młodocianego pracownika, jeżeli pracownik nie zda wymaganego egzaminu oraz pracodawca nie ma odpowiedniego wykształcenia lub nie zatrudnia kadry wykwalifikowanej do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych (art. 122 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910 ze zm.). Treść umowy z młodocianym pracownikiem przeanalizuje wójt, jeśli pracodawca będzie ubiegał się o ww. dofinansowanie (art. 122 ust. 7 pkt 2 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak zamienić dwie umowy na jedną? Pracownica sekretariatu ma dwie umowy na czas nieokreślony:
- pierwsza umowa: 1/2 etatu w charakterze sekretarki szkolnej,
- druga : 1/2 etatu w charakterze sprzątaczki
Od 1 lutego 2018 r. chcę ją zatrudnić na cały etat na stanowisku sekretarza szkoły. Jak mam zmienić w/w umowy w jedną na cały etat na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z nauczycielem zawarto umowę na rok szkolny 2015/2016 umowa ta jest na czas określony tj. do 31-08-2016 r. Od drugiego semestru chcemy tą umowę zmienić na umowę na czas nieokreślony, czy możemy aneksować tą umowę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może otrzymać urlop bezpłatny? Jeżeli tak to na jak długo?
- W jaki sposób mogę zobowiązać nauczycieli do pracy z uczniem zdolnym lub wymagającym wsparcia, jeśli nie mogę zaproponować prowadzenia dodatkowych płatnych zajęć pozalekcyjnych? W jaki sposób i kiedy na przykład nauczyciel ma pracować z uczniem przygotowującym się do konkursu przedmiotowego?
- Czy nauczyciel który posiada studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne? Jakie uprawnienia posiada?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe