Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w aktualnym stanie prawnym istnieje podstawa do wprowadzenia w gimnazjum "Kodeksu etyki"
Przy założeniu, że ww. kodeks będzie dotyczył kontroli zarządczej, odpowiedź brzmi:
Tak, ponieważ szkoły obowiązuje art. 68 i 69 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych w związku z art. 10 i 11 niniejszej ustawy (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.).
Art. 10. 1. Jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej i państwowe fundusze celowe stosują zasady gospodarki finansowej określone w niniejszej ustawie.
2. Do jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 9 pkt 8-14, działających na podstawie odrębnych ustaw stanowiących podstawę ich utworzenia przepisy niniejszej ustawy stosuje się odpowiednio.
Art. 11. 1. Jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
2. Jednostka budżetowa działa na podstawie statutu określającego w szczególności jej nazwę, siedzibę i przedmiot działalności.
3. Podstawą gospodarki finansowej jednostki budżetowej jest plan dochodów i wydatków, zwany dalej "planem finansowym jednostki budżetowej".
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
-
Liczba stron w dokumencie: 5
-
Liczba stron w dokumencie: 7
-
Liczba stron w dokumencie: 5
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy zespołem placówek w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i przedszkole samorządowe. Szkoła organizuje dowóz uczniów do szkoły. Czy mogę wydać decyzję, że może być dowożone dziecko trzyletnie wraz z matką (matka jest osobą chorą i samodzielnie nie może jeździć samochodem), ponadto zaznaczam, iż w szkolnym busie jest miejsce, nie jest on przepełniony i przewozi ilość osób zgodnie z przepisami. Jest rodzic, któremu wszystko przeszkadza, wciąż utrudnia mi organizacje i działanie placówki. Chciałabym wiedzieć czy mogę taką decyzję podjąć i jak ją argumentować .
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy szkoły niepublicznej: 1. Czy dzieci uczęszczające do tzw. klasy 0 muszą mieć oddzielną świetlicę, czy mogą być połączone z innymi dziećmi z klas 1-3?; 2. Czy maksymalna liczebność grupy świetlicowej może być większa niż 25, jeśli taki zapis zostanie uwzględniony w dokumentacji świetlicy - czy wystarczy żeby to był regulamin świetlicy?; 3. Czy kadra prowadząca świetlicę musi mieć uprawnienia pedagogiczne jak wychowawcy w świetlicy szkoły publicznej, czy organ prowadzący może sam określić wymagania i wykształcenie?; 4. Czy dziennik świetlicy musi zawierać informację o godz. przyjścia i opuszczenia świetlicy, czy wyłącznie obecność na poszczególnych lekcjach? Dziecko do świetlicy z reguły nie musi (zwłaszcza rano) przychodzić równo z dzwonkami lekcyjnymi. Jaką informacja powinna znaleźć się w dzienniku?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Odpis na ZFŚS liczymy na dzień 31 maja 2023 wg przeciętnej liczby zatrudnionych. Ponadto zgodnie z kartą nauczyciela liczymy 5% pobieranych emerytur na podstawie PIT 40 za rok 2022, ustalamy kwotę odpisu na emeryta i liczymy przez ilość emerytów nauczycieli w szkole. Jak postąpić w przypadku nauczycieli, którzy przeszli na emeryturę z dniem 28 stycznia 2023 r. oraz 27 lutego 2023 r.? Czy wykazujemy ich z zerowym przychodem z emerytury za 2022? Czy podajemy miesięczną pobraną emeryturę w styczniu 2023?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy statut szkoły podstawowej ośmioklasowej należy uchwalić do 31.11.2017r.?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie zmiany w od 1 września 2015r. powinny znaleźć się w statucie szkoły podstawowej i gimnazjum. Może będziecie Państwo przygotowywać wzorcowe propozycje zapisów do tych zmian?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe