Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 6a ust. 1e, ust. 4, ust. 8a i ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., ocena pracy...

PORADA PRAWNA

01 lipca 2021 Nadzór pedagogiczny

Czy w karcie oceny pracy nauczyciela, w egzemplarzu załączanym do dokumentacji, zaznacza się poziom spełniania kryteriów oceny pracy, czy też wystarczy tylko końcowa ocena wynikająca z posumowania spełniania ww. kryteriów?

Na podstawie art. 6a ust. 1e, ust. 4, ust. 8a i ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., ocena pracy nauczyciela dotyczy stopnia realizacji obowiązków określonych w art. 6 i art. 42 ust. 2 KN oraz w art. 5 ustawy – Prawo oświatowe w zakresie wszystkich obszarów działalności szkoły. Ocena pracy nauczyciela ma charakter opisowy i jest zakończona stwierdzeniem uogólniającym: ocena wyróżniająca; bardzo dobra; dobra; negatywna. Nauczyciel, po ustaleniu oceny jego pracy, otrzymuje kartę oceny pracy zawierającą ocenę pracy, jej uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania. Od ustalonej oceny pracy, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, przysługuje prawo wniesienia odwołania, za pośrednictwem dyrektora szkoły, do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą. Również zgodnie z § 4 ust. 2 pkt 8, 9 i 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 sierpnia 2019 r. w sprawie trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, w tym nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze, szczegółowego zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz szczegółowego trybu postępowania odwoławczego (Dz.U. z 2019 r., poz. 1625), karta oceny pracy zawiera: stwierdzenie uogólniające, uzasadnienie oceny pracy, pouczenie o terminie i trybie wniesienia odwołania od oceny pracy. W karcie oceny pracy oprócz stwierdzenia uogólniającego (jednej z ww. ocen), z uwagi na możliwość odwołania się od oceny pracy, nauczyciel z uzasadnienia oceny pracy powinien dowiedzieć się, jakie konkretnie okoliczności wpłynęły na ustalenie takiej, a nie innej oceny. Z kolei ponieważ ocenianiu podlega stopień realizacji obowiązków wymienionych w art. 6 i art. 42 KN oraz art. 5 PO to z uzasadnienia oceny pracy powinno wynikać, jak dyrektor ustalił poziom spełniania poszczególnych kryteriów wynikających z ww. regulacji. Przepisy nie określają szczegółowych zasad formułowania uzasadnienia oceny pracy, a więc jego elementem może być zaznaczenie poziomu spełniania kryteriów oceny pracy. Na podstawie karty oceny pracy, w tym uzasadnienia, nauczyciel powinien mieć możliwość rozważenia, czy zgadza się z oceną pracy, czy ewentualnie odwoła się od oceny.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT