Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w przypadku dodatkowych godzin finansowanych ze środków pochodzących z budżetu UE należy zastosować metodę wyliczenia wynagrodzenia jak za godziny ponadwymiarowe? 1.Nauczyciel dyplomowany realizuje w szkole podstawowej 19/18 oraz 9/26. Czy w takim przypadku jego stawka za tą godzinę wynosi - 45,99? 2.Dyrektor (dyplomowany) realizuje obowiązkowe godziny 1/18 oraz 2/26. Czy w takim przypadku jego stawka za tą godzinę wynosi – 36,70?
Karta Nauczyciela (ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r., t.j. Dz. U. 2019 poz. 2215), przewiduje dwie instytucje rozliczania pracy nauczyciela ponad wymiar. Godziny ponadwymiarowe, zgodnie z art. 35 ust. 2 KN: „przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.”
Natomiast „przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.Obok godzin ponadwymiarowych i godzin doraźnych zastępstw nauczycielska pragmatyka przewiduje również możliwość realizowania przez nauczycieli zajęć bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej (art. 35a ust. 1 KN). Zajęcia te nie są wliczane do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz (art. 35a ust. 3 KN), co oznacza, że ich realizacja także powoduje zwiększenie obciążeń dydaktycznych nauczyciela bez przekroczenia ogólnej normy czasu pracy. Tym samym realizacja godzin pracy realizowanych w ramach programów finansowanych ze środków UE odbywa się w ramach tygodniowego czasu pracy, tj. 40 godzin. Dodatkowo ustawodawca przewidział, że realizacja tych zajęć odbywa się za zgodą nauczyciela. Powoduje to, że zajęcia realizowane w ramach programów finansowanych z UE zbliżone są do godzin ponadwymiarowych. Zajęcia te nie odpowiadają jednak definicji godzin ponadwymiarowych ani godzin doraźnych zastępstw, co oznacza że nie można ich utożsamiać z godzinami ponadwymiarowymi nawet w szerokim znaczeniu.
1.Nauczyciel dyplomowany realizuje w szkole podstawowej 19/18 oraz 9/26.
Czy w takim przypadku jego stawka za tą godzinę wynosi - 45,99?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. 2005, Nr 22, poz. 181):
§ 2 ust. 2. Wysokość stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 4a Karty Nauczyciela, oblicza się, dzieląc odpowiednią minimalną stawkę wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela wynikającą z tabeli, o której mowa w ust. 1- albo 3817, 3324 zł, przez miesięczną liczbę godzin będącą wynikiem pomnożenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela- 18 h, przez 4,16 - z zaokrągleniem do pełnych godzin, w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
Mając powyższe na uwadze obliczenie stawki godzinowej nauczyciela ze zwiększonym wymiarem zajęć do 19 na podstawie art. 42 ust. 4 a KN, powinno wyglądać następująco:
1) Dla nauczyciela legitymującego się stopniem awansu dyplomowany wraz przygotowanie pedagogicznym, będzie wyglądać następująco:
3817/(18x4,16)= 50,89 zł
18x4,16= 74,88= 75
2) Dla nauczyciela legitymującego się stopniem awansu dyplomowany z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego lub tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, ze zwiększonym wymiarem zajęć do 19 na podstawie art. 42 ust. 4 a KN, powinno wyglądać następująco:
3324/(18x4,16)= 44,32 zł
18x4,16=74,88=75
3) Dla nauczyciela legitymującego się stopniem awansu dyplomowany z tytułem zawodowym licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego i inne, ze zwiększonym wymiarem zajęć do 19 na podstawie art. 42 ust. 4 a KN, powinno wyglądać następująco:
2905/(18x4,16)=38,73 zł
18x4,16=74,88=75
2.Dyrektor (dyplomowany) realizuje obowiązkowe godziny 1/18 oraz 2/26.
Czy w takim przypadku jego stawka za tą godzinę wynosi – 36,70?
3817/(26x4,16)= 35,34 zł
26x4,16=108,16=108
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy uczennica klasy pierwszej z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym mająca nauczanie indywidualne powinna mieć jeszcze zajęcia rewalidacyjne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy programy realizowane w oddziale przedszkolnym z grupami dzieci np. program usprawniania motoryki rąk, muszą mieć taką samą procedurę dopuszczenia do realizacji, zgodną z rozporządzeniem MEN z 8.06.2009 ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź w sprawie wzoru druku świadectwa ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 1991/1992. Zgłosił się były uczeń po duplikat świadectwa właśnie z tego roku, a nie mam druku z tamtego okresu.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu niepublicznym dzieci w wieku 2,5-5 lat mogą przebywać w jednej grupie mieszanej wiekowo? Jaka jest maksymalna liczba dzieci w grupie mieszanej wiekowo? Ile dzieci pod opieką w takiej grupie może posiadać nauczyciel wychowania przedszkolnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, z jakich godzin należy realizować zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla uczniów dyslektycznych? Mam jednego nauczyciela z kwalifikacjami do prowadzenia tych zajęć. W ramach godz. "karcianych" prowadzi 2 godz w tygodniu, obejmują one 10 uczniów. Z opinii PPP wynika, że powinniśmy zapewnić te zajęcia grupie 30 uczniów. Czyli powinniśmy utworzyć jeszcze 4 grupy. Na jakiej podstawie przydzielić je nauczycielowi? Czy powinny być to godziny dodatkowo płatne, czy mogą wejść w etat nauczyciela, czy takie godziny może przydzielić organ prowadzący na podst. rozporządzenia o pomocy psych.-ped.?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe